Blížiaci sa halving bitcoinu odhaľuje budúce výzvy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V dynamickom svete kryptomien sa halving Bitcoinu ukázal ako kľúčová udalosť, ktorá upútala pozornosť investorov, ťažiarov a nadšencov. Keďže čakáme na ďalšie očakávané zníženie na polovicu v apríli 2024, pochopenie jeho zložitosti sa stáva kľúčovým pre tých, ktorí sa pohybujú v zložitom prostredí digitálnych aktív.

Ich nedostatok môže zvýšiť cenu

K poslednému zníženiu bitcoinu na polovicu došlo 11. mája 2020, čím sa odmeny za bloky znížili z 12,5 na 6,25 bitcoinov každých 10 minút. Táto udalosť, ku ktorej dochádza približne každé štyri roky, podnieti vášnivé diskusie o jej vplyve na cenu bitcoinu, baníkov a dlhodobú stabilitu meny.

Pôvab potenciálneho bohatstva sprevádza každé zníženie o polovicu, poháňané klesajúcou ponukou nových bitcoinov vstupujúcich do obehu. Teoreticky, pri konštantnom dopyte by tento nedostatok mohol zvýšiť cenu bitcoinu.

Michael Dubrovský, spoluzakladateľ PoWx, neziskovej organizácie zaoberajúcej sa krypto výskumom, stručne zachytáva tento sentiment a uvádza: „Teória je taká, že bude k dispozícii menej bitcoinov na nákup, ak budú mať ťažiari menej na predaj.“

Okrem okamžitých cenových dôsledkov, periodický pokles miery ťažby bitcoinov vyvoláva hlbšie otázky o dlhodobej životaschopnosti meny.

Bloková odmena slúži ako zásadný prvok pri zaistení bezpečnosti decentralizovaného systému bitcoinov. Keď sa odmeny v nasledujúcich desaťročiach blížia k nule, na obzore sa črtá potenciálna destabilizácia ekonomických stimulov, ktoré sú základom bezpečnosti Bitcoinu.

V čom spočíva pojem halving

Zníženie bitcoinu na polovicu je zámerné zníženie blokových odmien, ktoré ťažiari dostávajú za svoje úsilie. Zhruba každé štyri roky sa celkový počet bitcoinov, ktoré môžu baníci potenciálne vyhrať, zníži na polovicu, pričom konečným cieľom je dosiahnuť maximálny obeh 21 miliónov bitcoinov, ktorý sa odhaduje okolo roku 2140.

Pôvod tohto distribučného plánu spočíva v záhadnej postave Satoshi Nakamota, pseudonymného tvorcu Bitcoinu. Nakamoto, ktorý zmizol asi rok po vydaní softvéru, po sebe zanechal prvé e-maily.

Zatiaľ čo dôvody pre výber tohto špecifického vzorca zostávajú nejasné, Nakamoto zdôraznil dôležitosť pevnej ponuky a predvídateľného harmonogramu inflácie, vďaka čomu sú bitcoiny vzácne a ovplyvňujú ich trhovú hodnotu.

Ako ovplyvňuje zníženie o polovicu cenu bitcoinu?

Zníženie bitcoinu na polovicu vyvoláva značnú pozornosť kvôli očakávaniu potenciálneho zvýšenia ceny. Historické údaje z predchádzajúcich rozdelení poskytujú zaujímavé poznatky.

Zníženie ceny v roku 2012 na polovicu bolo krátko nato svedkom nárastu ceny a udalosť v roku 2016 viedla k 284-percentnému zvýšeniu ceny bitcoinu v priebehu jedného roka.

Najnovšie zníženie o polovicu v roku 2020 tiež zaznamenalo býčí výkon s viac ako 559% nárastom ceny bitcoinu rok po udalosti.

Úloha ťažiarov a budúce výzvy

Ťažiari zohrávajú kľúčovú úlohu vo funkčnosti Bitcoinu. Blokové odmeny podnecujú ťažiarov, aby zabezpečili sieť, zabránili dvojitým výdavkom a zachovali integritu transakcií.

Keďže sa však odmeny za bloky v priebehu času zmenšujú, ťažiari sa budú pri kompenzácii čoraz viac spoliehať na transakčné poplatky. Výzva spočíva v zabezpečení toho, aby transakčné poplatky zostali dostatočné na stimuláciu bezpečnosti siete.

Dlhodobá životaschopnosť bitcoinov čelí neistote a vznikajú otázky týkajúce sa minimálnej úrovne bezpečnosti potrebnej na ochranu siete. Niektorí experti naznačujú, že najhorší scenár zahŕňajúci pokles odmien bez adekvátnych úprav by mohol ohroziť bezpečnosť bitcoinu. Vyvíjajúce sa prostredie globálnej politiky a potenciálne reakcie svetových lídrov ešte viac komplikujú budúce vyhliadky bitcoinu.

Zatiaľ čo zníženie bitcoinu na polovicu zostáva horúco diskutovanou a pozorne sledovanou udalosťou, jej dlhodobé dôsledky naďalej formujú diskusie v rámci komunity kryptomien. Ako sa ekosystém kryptomien vyvíja, účastníci sa musia orientovať vo výzvach a príležitostiach, ktoré táto prelomová udalosť prináša.

Zdroj : https://www.investopedia.com https://www.coindesk.com

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať