Bolo len otázkou času, kedy bude mať Slovensko medzinárodný obchodný problém, myslí si Parízek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lukáš Parízek počas rozhovoru pre agentúru SITA.
Lukáš Parízek počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zahraničná politika zameraná na obchod sa zlepšila. Ako uviedol v rozhovore pre portál SITA predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek, obchodných misií je v súčasnosti pomerne veľa, zmena prístupu súčasnej vlády k zahraničnému obchodu je určite vidieť.

„Určite si myslím, že je ešte veľa toho, čo potrebujeme zmeniť, aj systémovo, ale ak by som mal odpovedať jednoducho na tú otázku, tak áno, oproti tým minulým vládami je tá pozornosť tejto téme a možno aj nejaká podpora tejto téme výraznejšia ako v minulosti,“ uviedol Parízek.

Slovenská závislosť na automotive

Slovenská ekonomika sa však v ostatných rokoch stáva čoraz viac monotónnou, upozornil Parízek. Sú oblasti priemyslu, ktoré sme podľa neho absolútne prehliadali, nepodporovali. Sústredili sme sa na príchod zahraničných investícií, v zásade na automobilový priemysel.

„Tým sme sa dostali do situácie, kde dve tretiny nášho exportu reprezentuje len tento priemysel. Čiže v zásade bola otázka času, kedy bude problém, nejaký medzinárodný obchodný a slovenskú ekonomiku to prudko zasiahne. Je jedno, či by to bola nejaká, povedzme, prirodzená recesia, alebo či to budú Trumpové clá. Ono nikdy nie je dobre z rizikového pohľadu mať príliš veľa nainvestované v jednom sektore,“ dodal Parízek.

V ostatnom období prichádza podľa neho pre podnikateľov veľké množstvo negatívnych správ. „Nebudem ani hovoriť o tých domácich a transakčnej dani, ale aj z toho medzinárodného pohľadu clá, bariéry, niekoľko rokov už samozrejme aj sankcie kvôli vojne na Ukrajine. Čiže stále viac nejakých určitých prekážok, stále viac limitácií, nepredvídateľnosti do toho. Bol tu ešte COVID, vysoké ceny energií. Čiže je to jedna zlá správa za druhou,“ konštatoval Parízek.

Príležitosť na nový začiatok

Podnikatelia sa však aj napriek neľahkej situácii v ostatných rokoch snažia nájsť niečo pozitívne. „A tu si myslím, že toto by mohla byť práve tá príležitosť, ktorú Slovensko potrebuje z pohľadu ekonomiky, ktorá nakopne aj kompetentných, aj nás v tej celospoločenskej diskusii k tomu, aby sme opäť začali budovať tú slovenskú ekonomiku na tých možno pilieroch a predpokladoch, ktoré tu sú. Jednoducho je tu nejaká geografická poloha, je tu nejaký poľnohospodársky predpoklad, predpoklad možnosti poľnohospodárskeho priemyslu, nejaký historický kontext v tejto oblasti. Je tu určitý tradičný priemysel, nielen ten automobilový, ale aj strojársky, obranný a tak ďalej. Máme tu Tatry, máme tu určitý potenciál turizmu, taktiež prítomnosti minerálnych vôd a kúpeľov a tak ďalej. Všetko to, o čom roky rozprávame, ale absolútne sme sa tomu nevenovali,“ zdôraznil Parízek.

Podľa Rady slovenských exportérov musíme „nakopnúť“ našu ekonomiku v tých oblastiach, kde má potenciál a kde má nejaké predpoklady. Niekto z politikov kedysi povedal, že keď si Nemecko kýchne, tak my máme už zápal pľúc. „Čiže akokoľvek by to bolo aj vtipné, ono to vlastne hovorí o tom probléme. Stavili sme iba na jednu kartu a bola otázka času, kedy to zlyhá. A ak je to teraz, tak je treba prijať zásadné opatrenia, aby sa to do budúcna zmenilo,“ konštatoval Parízek.

Slovenskí podnikatelia či politici by sa mali podľa neho viac venovať aj mimoeurópskym trhom, tým, kde sa vieme lepšie presadiť. „Môžeme si otvorene povedať, že nemáme tak konkurencieschopné produkty, že by sme to valcovali na trhoch Ameriky, Kanady a Nemecka. Reálne tak, ako aj naši partneri v Čechách alebo v Maďarsku. Treba sa pozerať aj na Blízky východ, Afriku, Balkán, Strednú Áziu, Latinskú Ameriku. Takže tých možností je veľa a treba sa im začať koncepčne a systémovo venovať a potom to prinesie samozrejme ovocie v nejakom čase, nie hneď,“ uzavrel Parízek.

>>> Celý rozhovor s Lukášom Parízkom

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Lukáš Parízek
Firmy a inštitúcie: Rada slovenských exportérov