Ázijské trhy boli zmiešané pred víkendovými rokovaniami o clách medzi Čínou a Spojenými štátmi. Londýn povzbudili správy, že „významná obchodná dohoda“, ktorú naznačil Donald Trump, bude uzavretá s Britániou.
Trhy upokojil optimizmus po predchádzajúcich napätiach
Po ohňostroji, ktorý vyvolal „Deň oslobodenia“ amerického prezidenta 2. apríla, si trhy v posledných týždňoch užívali obdobie pokoja vďaka optimizmu, že krajiny dosiahnu dohody s Washingtonom, aby sa vyhli jeho potenciálne škodlivým clám.
Tento sentiment sa tento týždeň posilnil, keď čínski a americkí predstavitelia oznámili, že sa v sobotu a v nedeľu stretnú poprední vyjednávači na svojich prvých rokovaniach od Trumpovho odhalenia šokujúcich ciel.
Powell upozornil na možné dôsledky ciel
Minister financií USA Scott Bessent a obchodný zástupca Jamieson Greer sa zúčastnia rokovaní vo Švajčiarsku spolu s čínskym vicepremiérom Che Lifengom. Stretnutie podnietilo nádeje na zmiernenie napätia medzi svetovými ekonomickými superveľmocami, v dôsledku čoho Washington uvalil na Čínu clá vo výške 145 percent a Peking reagoval vlastnými 125-percentnými clami.
Libra pokračovala v rastoch a prudko vzrástla na 1,3377 USD, no neskôr sa spomalila a zostala takmer na úrovni predchádzajúceho dňa.
Na tlačovej konferencii po tom, čo Fed zostal pri úrokových sadzbách, Powell povedal: „Ak sa ohlásené veľké zvýšenie ciel udrží, pravdepodobne spôsobí nárast inflácie, spomalenie hospodárskeho rastu a nárast nezamestnanosti.“ Trump v posledných týždňoch kritizoval Powella za to, že neznížil sadzby dostatočne rýchlo, a minulý mesiac trhy otriasli obavami, že by sa ho mohol pokúsiť zosadiť.