Pilotný ročník konferencie Future Fusion prelomil bariéry medzi realitným sektorom a príbuznými odvetviami, a zároveň priniesol víziu budúcnosti plnú inovácií a kreatívnych riešení. Pod jednou strechou sa zišli špičky z realít, architektúry, stavebníctva, technológií a ďalších súvisiacich oblastí s jasným cieľom – spoločne hľadať odpovede na výzvy, ktoré prináša aktuálne dianie na trhu. Uznávaní odborníci sa v šiestich dynamických blokoch podelili o podnetné myšlienky prostredníctvom svojich prednášok. Inovátorský projekt sa tak stal nielen platformou pre výmenu poznatkov, ale aj miestom, kde sa rodia odvážne spolupráce a formujú trendy, ktoré prepisujú budúcnosť realitného biznisu.
Prvá konferencia, ktorá transformuje realitný biznis
Prvý ročník konferencie priniesol významné diskusie, myšlienky a nápady, ktoré odzneli v šiestich paneloch prednášok. Cieľom bolo predstaviť nový pohľad na realitný sektor, a integrovať najnovšie inovácie a trendy zo súvisiacich oblastí. Vďaka renomovaným rečníkom, ktorí priniesli cenné poznatky, sa podujatie nieslo vo výnimočne inšpiratívnej atmosfére.
Hlavný partner konferencie, stavebno-developerská spoločnosť Ismont, odprezentoval v rámci prednáškovej časti jeden zo svojich najatraktívnejších projektov – apartmánový komplex Château Révay. Podľa slov konateľa Ivana Slíža šlo o jasnú voľbu.
„Bezprostredne po oslovení organizátorkami sme neváhali a spolu s tímom sme stragicky riešili projekt, s ktorým by sme na konferencii vystúpili. Chceli sme byť iní a preto sme siahli po netradičnom projekte, no zároveň našej srdcovke. Voľba padla na Château Révay, pretože sme chceli ukázať, ako sa nám podarilo zachrániť Národnú kultúrnu pamiatku či inšpirovať ostatných účastníkov konferencie z pohľadu biznisu – predaju apartmánov, a nemohli sme urobiť lepšie,“ prehlásil po podujatí konateľ spoločnosti Ismont Ivan Slíž.
„Videli sme veľa skvelých prednášok a teší nás, že publikum výrazne ocenilo vystúpenie projektovej manažérky Château Révay, Paulíny Kostelanskej,“ dopĺňa prokuristka spoločnosti Ivana Kurilová. Paulína vystúpila s témou: Z ruiny hodnota, ktorá symbolizovala odvedenú prácu pri renovácii kaštieľa zo 16. storočia, výstavbu apartmánových domov, dendrologický výskum v anglickom parku, revitalizáciu vodného systému či prípravy pre wellnesshotel s bohatým programom pre hostí v komplexe Château Révay.
Spoločnosť Ismont zároveň ponúka možnosť investovať kapitál a vytvoriť tak v druhý domov v Turčianskej Štiavničke, alebo jednoducho zhodnotiť prenájmom apartmánu. K dispozícií sú rôzne výmery od 1-izbových až po 3-izbové mezonety.
Konferencia privítala aj čestných hostí a kľúčové mená ako zo súkromnej, tak aj verejnej sféry. Na pódiu zahviezdili aj nové tváre, ako napríklad Katarína Castrovilli, Tomáš Porubský, Ing. Branislav Čúri či JUDr. Roberta Mecková.
Novinky v oblasti architektúry a pracovného prostredia
Prednáškovú časť otvoril Ing. arch. Ján Revaj, ktorý zdôraznil dôležitosť estetického a funkčného dizajnu v architektonických projektoch. Podľa jeho vlastných slov architektúra predstavuje umenie, ktoré formuje naše životy. Privátne vily, ktoré tvorí, nie sú len o estetike, ale aj o vytváraní priestorov, kde sa ľudia cítia doma.
Kultivovaniu priestorov sa vo svojom vstupe venoval aj Ing. Arch. Jakub Seči zo spoločnosti CAPEXUS SK, ktorý priblížil vzťah medzi pracovným prostredím a produktivitou. Podľa jeho slov by moderná kancelária mala reflektovať potreby zamestnancov. Efektívne a príjemné prostredie zvyšuje produktivitu a spokojnosť tímu.
Jeho kolega Juraj Vika skonštatoval, že popandemickým trendom je návrat zamestnancov späť do kancelárií, home office je, naopak, na ústupe. Úlohou zamestnávateľov je pripraviť zamestnancom lepšie pracovné podmienky, a práve pracovný priestor v tomto procese zohráva dôležitú rolu.
Aká je prognóza cien nehnuteľností?
Konferencia ponúkla zaujímavé perspektívy na široké spektrum tém nielen z oblasti realít. Okrem iného sa jeden z diskusných panelov venoval aj téme, ako naplniť cenový potenciál nehnuteľnosti.
K tejto téme mal zaujímavú prednášku Tomáš Porubský, majiteľ spoločnosti PORUBSKY Real Estate. Veľkú pozornosť vzbudil jeho revolučný tzv. Tri sell systém, zameraný na predaj nehnuteľností ľuďom s podobnými preferenciami ako ich pôvodní vlastníci. Vďaka tomu sa výrazne zrýchľuje proces predaja a zvyšuje efektivita práce realitných maklérov.
Podujatie tohto rozmeru prilákalo aj známe tváre. V jednom z blokov konferencie Future Fusion vystúpil Ing. Richard Sulík, ktorý hneď na začiatku vyzdvihol skvelú organizáciu konferencie v podaní dvojice PhDr. Lenka Čech a Ing. Monika Reháková.
Ako odborník na ekonomiku sa Richard Sulík venoval makroekonomickým faktorom a ich vplyvu na realitný trh. V rámci svojej prednášky objasnil vplyv inflácie na ceny nehnuteľností, ktorou je momentálne tak významne poznačený. Podľa neho sa po prechodnom spomalení opäť začne trh hýbať a ceny realít zvyšovať, čo potvrdzujú aj štatistiky Národnej banky Slovenska. Sulík zdôraznil, že stabilita meny a kontrola inflácie sú kľúčové pre predvídateľnosť a prosperitu realitného trhu.
Od strategických investícií k technológiám
Okrem toho sa konferencia venovala aj právnym záležitostiam, dôležitej súčasti realitného sektora. Túto oblasť priblížil JUDr. Mirek Karas z advokátskej kancelárie IKRÉNYI & REHÁK, ktorý hovoril o stavebnom zákone a problematike čiernych stavieb.
Čestným hosťom konferencie bola štátna tajomníčka JUDr. Denisa Žiláková, MBA, LLM, ktorá sa vo svojom vstupe venovala strategickým investíciám do stavebných projektov. „Investície do infraštruktúry sú investíciou do našej budúcnosti. Je nevyhnutné plánovať a realizovať projekty, ktoré budú prínosom pre ďalšie generácie. Očakávam, že aj s prispením tohto podujatia spoločne urobíme ďalší krok k vytváraniu udržateľnej a prosperujúcej budúcnosti pre Slovensko,“ poznamenala Žiláková. Štátna tajomníčka zároveň vyzdvihla vydarenú organizáciu aj nápad zorganizovať projekt s komplexným pokrytím súvisiacich oblastí.
Ďalší blok prednášok sa zameral na digitálne trendy a stratégiu marketingu v oblasti realít. Túto tému do hĺbky rozobral Martin Volek, MBA, PhD, CEO a Google Trainer z VOLIS International, ktorý priblížil aktuálne trendy na Google a LinkedIn pre rok 2024. Digitálna prítomnosť a osobný brand sú totiž dnes už neoddeliteľnou súčasťou úspechu na realitnom trhu. Vedieť, ako efektívne využívať tieto platformy, je jedným z kľúčov k úspechu.
Budúcnosť realitného sektora je v spolupráci
Prvý ročník konferencie Future Fusion preukázal, že inovatívne prístupy a medzisektorová spolupráca sú kľúčom k budúcej prosperite realitného trhu. Future Fusion poskytla platformu pre efektívny networking medzi top odborníkmi z rôznych odvetví.
Zároveň splnila svoj hlavný účel – stala sa nielen miestom pre výmenu nápadov, ale aj katalyzátorom nových spoluprác a projektov, ktoré môžu zásadne zmeniť budúcnosť realitného trhu. Po úspešnom prvom ročníku sa účastníci už teraz môžu tešiť na ten nasledujúci, ktorý opäť posunie úroveň synergií ešte vyššie a prinesie nový pohľad na realitný biznis. Nasledujúci ročník Future Fusion sa bude konať 10. apríla 2025.
Informačný servis