Nový spôsob ochrany bankových vkladov navrhovaný Európskou komisiou by mohol v praxi viesť ku kolektivizácii dlhov v EÚ, tvrdí člen výkonnej rady nemeckej centrálnej banky Andreas Dombret.
Plán Európskej komisie na ochranu bankových vkladov môže fakticky viesť k zavedeniu spoločných dlhopisov, za ktoré by ručili všetky členské štáty EÚ. Uviedol to vysoký predstaviteľ nemeckej centrálnej banky podľa textu prejavu, ktorý získala v piatok agentúra Reuters. Plán, ktorý zverejnila komisia minulý mesiac, už Nemecko kritizovalo s tým, že môže obsahuje riziko kolektivizácie bankových dlhov v EÚ, čo by mohlo odvetvie motivovať k nezodpovedným rozhodnutiam. Člen Výkonnej rady Bundesbank Andreas Dombret označil svoj postoj k plánu za „veľmi skeptický“.
Plne funkčný by mal byť nový systém od roku 2024
Nový spôsob ochrany bankových vkladov v EÚ by sa podľa predstáv Bruselu vyvíjal postupne v troch fázach. Pozostával by zo zaistenia vnútroštátnych systémov ochrany vkladov a po troch rokoch by sa transformoval na systém spolupoistenia, v rámci ktorého by sa príspevok do európskej schémy ochrany vkladov postupne zvyšoval. Vytvorenie plne funkčného európskeho systému ochrany vkladov (EDIS) je ako záverečná fáza naplánované na rok 2024.