Česká národná banka znížila úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, chce tak podporiť ekonomiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
česká koruna, peniaze
Foto: ilustračné ,www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Česká národná banka vo štvrtok už druhýkrát v rade znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v snahe podporiť ekonomiku krajiny. Banka hlavnú sadzbu zredukovala o pol percentuálneho bodu na 6,25 percenta.

Predtým úroky znížila v decembri, a to o štvrť percentuálneho bodu. Išlo vtedy o ich prvú redukciu od júna 2022. V rokoch 2021 a 2022 banka niekoľkokrát úroky zdvihla s cieľom bojovať proti prudkej inflácii.

Inflácia je stále vysoko

Česká ekonomika sa v záverečnom kvartáli vlaňajška medziročne zmenšila o 0,2 percenta. Inflácia v krajine vlani podľa Českého štatistického úradu klesla na 10,7 percenta z úrovne 15,1 percenta, na ktorej bola v roku 2022. Stále je však vysoko nad želanou úrovňou 2 percentá.

Nezmenil ju ani Fed

Európska centrálna banka svoju hlavnú úrokovú sadzbu v januári ponechala na rekordnom maxime 4 percentá a uviedla, že jej zníženie by bolo predčasné.

Americký Federálny rezervný systém minulý týždeň svoju hlavnú sadzbu tiež nezmenil a naznačil, že potrebuje ďalšie dôkazy, že inflácia je naozaj pod kontrolou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná bankaECB Európska centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)Štatistický úrad ČR