Chcete získať výnos s novými dlhopismi priamo od štátu? Pozor, investícia nie je vhodná pre každého

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MF SR: Dlhopisy pre ľudí
Minister financií SR Ladislav Kamenický počas brífingu Ministerstva financií SR na tému: Dlhopisy pre ľudí - oznámenie o stanovení úrokových výnosov. Bratislava, 10. február 2025. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko sa na jar tohto roka chystá spustiť predaj štátnych dlhopisov, čím sa otvára nová kapitola v možnosti investovania pre bežných občanov.

„Štátne dlhopisy pre obyvateľov sú výhodná investícia, no nie pre každého,“ upozorňuje finančný analytik zo Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Záludnosť výberu investičného nástroja spočíva v cieli investovania, ktorý by mal byť zohľadnený pri rozhodovaní.

Čo sú štátne dlhopisy a aké majú výhody?

Štát je dlhodobo zadlžený a každý rok si musí požičať približne 12 miliárd eur, nielen na pokrytie deficitu, ale aj na splatenie starých dlhov. Štátne dlhopisy fungujú ako pôžičky, ktoré občania dávajú štátu s prísľubom vyplatenia úrokov raz ročne.

„Je to pôžička. Človek požičia štátu a ten mu za to raz ročne vyplatí úrok,“ vysvetľuje analytik INESS RadovanĎurana.

Štátne dlhopisy majú garantovaný výnos, ktorý nie je zdaňovaný. To ich robí veľmi atraktívnymi pre tých, ktorí hľadajú istotu. Avšak, aj tu platí, že nie všetko je bez rizika.

Čo získate, keď investujete do…

Termínované vklady poskytujú podľa Škriniara garantovaný výnos, no možnosti vybrať peniaze bez sankcií sú obmedzené. Sankčný poplatok majú banky stanovený podľa jeho slov ako stratu polovice alebo celých úrokov, prípade ako poplatok počítaný ako percento z vyberanej sumy.

Peňažné fondy, ktoré predstavujú mix rôznych cenných papierov, sú naopak flexibilnejšie, ale ich výnos je premenlivý a môže sa líšiť v závislosti od trhových podmienok. „Dostupnosť peňazí je vysoká, pripísanie peňazí na účet trvá pár dní a keďže nejde o ich viazanosť, je bez sankcií,“ konštatuje Škriniar.

V porovnaní s peňažnými fondmi ide pri dlhopisových fondoch o rizikovejšiu investíciu. Výnosy sú rovnako závislé od zloženia majetku a môžu byť na úrovni termínovaných vkladov ale aj ich násobkami. Pripísanie peňazí na účet pri výbere trvá niekoľko dní. „S investíciou do dlhopisového fondu môžu byť spojené vstupné, výstupné i priebežné poplatky,“ pripomína Škriniar.

Pri štátnych dlhopisoch pozor na infláciu

Vopred ohlasovaný výnos pri štátnych dlhopisoch je zaručený štátom a v prípade slovenských dlhopisov pre obyvateľstvo nie je zdaňovaný. „Riziko v porovnaní s inými slovenskými cennými papiermi je síce najnižšie, no v porovnaní s dlhopismi iných krajín môže byť vyššie,“ upozorňuje Škriniar. Dostupnosť peňazí je ovplyvnená záujmom iných subjektov a je spojená s poplatkami za spracovanie obchodu.

Aj keď štátne dlhopisy patria medzi bezpečnejšie investície, nie sú úplne bez rizika. Jedným z hlavných faktorov je inflácia, ktorá môže znížiť reálny výnos. „Ak inflácia prekročí tri percentá, investor na tejto investícii prerobí,“ upozorňuje Ďurana. A je predpoklad, že inflácia v ďalších rokoch bude práve nad touto hranicou.

Ďalším rizikom je podľa Ďuranu likvidita, pretože na rozdiel od termínovaných vkladov si investor nemôže peniaze vybrať predčasne bez straty výnosu. Ak potrebuje hotovosť skôr, musí dlhopis predať na burze. To však môže znamenať dodatočné poplatky a riziko, že dlhopis predá za nižšiu cenu, než za akú ho kúpil. „Ak nebude dopyt, môže investor prísť aj o 20 percent svojich úspor,“ vysvetľuje Ďurana.

Investovanie s rozvahou

Pri rozhodovaní o investičných nástrojoch by ste mali zohľadniť svoj finančný plán v spolupráci s odborníkom na financie.

„Konzultácia s nezávislým finančným sprostredkovateľom vám pomôže navrhnúť najlepšie riešenie pre vaše investičné ciele,“ uzatvára Škriniar.

Viac sa o štátnych dlhopisoch dozviete na tejto stránke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel ŠkriniarRadovan Ďurana
Firmy a inštitúcie INESSSwiss Life Select