Chcú byť hviezdami sociálnych sietí, nie montážnych liniek: Kde sú mladí pracovníci?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chcú byť hviezdami sociálnych sietí, nie montážnych liniek: Kde sú mladí pracovníci?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Slovensko čelí čoraz hlbšiemu problému s nedostatkom pracovnej sily. Tisíce voľných pracovných miest ostávajú neobsadené, a zatiaľ čo firmy márne hľadajú operátorov do výroby či odborníkov v technických profesiách, mladí ľudia snívajú o kariére influencerov.

    Na nedostatok kvalifikovaných zamestnancov upozorňuje aj manažérka náboru z personálnej  z personálnej agentúry MAXIN´S Group, Jana Šimová: „Podľa môjho názoru aktuálny trh práce na Slovensku čelí výraznému nedostatku pracovnej sily, pričom voľných miest je takmer 100-tisíc. Pociťujeme to aj my v súvislosti s aktuálnymi požiadavkami klientov. V súčasnosti nájsť a udržať kvalifikovaných pracovníkov v sektoroch, kde dopyt výrazne prevyšuje ponuku, je veľmi náročné.“

    Mladí nechcú montérky, radšej followerov

    Jedným z dôvodov je zmena postojov mladej generácie. Kým v minulosti bola práca v priemysle istotou, dnes sa stáva čoraz menej atraktívnou.

    „Treba však podotknúť, že štúdium mladých ľudí v dnešnej dobe nie je zamerané na manuálne práce resp. na jednoduché pracovné pozície, ktoré taktiež živia náš trh. Naša mládež má zväčša vidinu „veľkých peňazí“ v neslávnej pracovnej pozícií „influencer“ ,“ konštatuje Šimová.

    Zároveň upozorňuje na nesúlad medzi očakávaniami zamestnávateľov a predstavami uchádzačov: „Jedným z hlavných problémov je pravdepodobne nesúlad medzi požiadavkami zamestnávateľov a dopyte ľudí po práci na Slovensku. Školský systém nestačí na pokrytie dopytu po technických profesiách a mnohí pracovníci s takouto kvalifikáciou idú pracovať radšej do zahraničia. Okrem toho sa menia očakávania zamestnancov, hlavne mladých uchádzačov. Ich predstavy o príjme sa často odlišujú od reality.“

    Desaťnásobný nárast neobsadených miest

    Nedostatok pracovnej sily nie je nový jav, ale jeho rozsah sa dramaticky zhoršil. Štatistiky hovoria jasnou rečou.

    „Počet neobsadených miest sa za posledných desať rokov zvýšil desaťnásobne. Najväčší pokles zamestnancov zaznamenal priemysel a poľnohospodárstvo, pričom stavebníctvo a IT sektor si udržiavajú stabilitu, no stále čelia nedostatku kvalifikovaných ľudí. Pandémia a geopolitické faktory ešte viac prehĺbili problém s dostupnosťou pracovnej sily,“ tvrdí Šimová.

    Ak sa nezavedú účinné opatrenia, situácia sa bude zhoršovať. Podľa prognóz môže Slovensko do roku 2030 prísť o stovky tisíc kvalifikovaných ľudí.

    Ak sa neprijmú vhodné opatrenia, očakáva sa, že do roku 2030 bude na Slovensku chýbať viac ako 250-tisíc kvalifikovaných pracovníkov. Dopyt po technických profesiách a IT odborníkoch bude rásť, pričom mnohé manuálne profesie môžu byť postupne nahrádzané automatizáciou,“ vysvetľuje Jana Šimová z MAXIN´S Group.

    Čo s tým?

    Podľa Jany Šimovej existujú konkrétne opatrenia, ktoré by mohli zvrátiť negatívny trend:

    • „Investícia do rekvalifikácie a vzdelávania – Spolupráca so školami, duálne vzdelávanie a interné školenia môžu pomôcť preklenúť medzeru medzi dopytom a ponukou.“
    • „Lákanie zahraničných pracovníkov – Zjednodušenie vízového procesu a lepšia integrácia zahraničných zamestnancov môžu pomôcť s nedostatkom pracovnej sily.“
    • „Zlepšenie pracovných podmienok – Flexibilná pracovná doba, vyššie mzdy a atraktívne benefity môžu pomôcť udržať zamestnancov dlhodobo.“

    Ak sa spoločnosť a štát neprispôsobia novej realite, môže to ohroziť nielen jednotlivé firmy, ale aj celkovú konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva. Výroba bez pracovníkov jednoducho nefunguje – a zatiaľ čo mladí snívajú o virálnych videách, továrne zostávajú tiché.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať