Cyklistická sezóna odštartovala: Ako ochrániť svoje bicykle pred zvýšeným rizikom krádeží a čo na to poistka?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bicykel
Foto: ilustračné, Getty images
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    S nástupom nezvyčajne teplého počasia sa na Slovensku predčasne začala cyklistická sezóna, čo prinieslo na cesty a cyklotrasy radosti mnohým nadšencom dvoch kolies. Bicykel sa stal nielen prostriedkom k aktívnemu tráveniu voľného času, ale aj symbolom rodinnej zábavy a zdravého životného štýlu.

    So zvyšujúcou sa popularitou a cenovou hodnotou bicyklov sa zvyšuje aj záujem zlodejov. Krádeže bicyklov sa stávajú sofistikovanejšími a čoraz viac majiteľov prichádza o svoje cenné dvojkolesové tátoše. V tejto súvislosti je dôležité pripomenúť, že prevencia je kľúčová. Odporúča sa investovať do kvalitných zabezpečovacích zariadení, ako sú pevné zámky, a byť opatrný, kde a ako je bicykel uskladnený.

    Na čo si dávať pozor v rámci poistenia?

    Mnohí nevedia, že bicykel možno pomerne jednoducho zahrnúť do poistenia domácnosti, čím získate ochranu nielen proti krádeži z domu či bytu, ale aj z miest ako sú spoločné priestory bytových domov či balkóny. V prípade krádeže tak nemusíte prísť o celú investovanú sumu.

    „Ak klient vlastní výnimočný a hodnotný model, odporúčame uviesť ho pri dojednávaní poistenia ako samostatný predmet, hoci to pre klientov nie je povinné. Jednoznačná identifikácia bicykla však výrazne pomôže pri zabezpečení poistného plnenia v prípade poškodenia,“ hovorí manažér poistenia majetku a zodpovednosti v Uniqa Zdeněk Hruška.

    Podmienkou zaplatenia škody je policajná správa o krádeži a splnení spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých bol odcudzený bicykel uskladnený.

    Bicykel uložený doma alebo v pivnici

    Poisťovne pri odškodnení rozlišujú, či bicykel zmizol priamo z bytu, domu alebo z pivníc, či garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti. Ak bicykel ukradnú z priestorov bytu či domu, napríklad Uniqa nemá stanovený žiadny limit plnenia, teda bicykel je krytý do stanovenej poistnej sumy za zariadenie domácnosti.

    V mimobytových priestoroch patriacich k bytu , resp. vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch je poistné krytie maximálne do 20 % z poistnej sumy za zariadenie domácnosti, pričom konkrétnu vyplatenú sumu stanovujú poistné podmienky. Do limitu plnenia je poistením krytý aj bicykel, ktorý máte uložený na balkóne patriacom k bytu. Spodná časť balkónu však musí byť podľa vyjadrení poisťovne Uniqa minimálne 2,5 m nad úrovňou okolitého terénu.

    V rámci poistného plnenia poisťovňa uhradí klientovi náklady, ktoré vynaložil na zakúpenie nového bicykla rovnakého typu a parametrov, aké mal odcudzený bicykel. V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa bicykel/bicykle nachádzajú.

    Pozor na zabezpečenie

    Treba myslieť aj na správne zabezpečenie proti krádeži, ktoré je pri poistnom plnení rozhodujúce. Základnou podmienkou na uplatnenie si nároku na odškodnenie za ukradnutie bicykla je prekonanie zmluvne dohodnutého spôsobu zabezpečenia stanoveného poisťovňou. Ak sa páchateľ dostal k bicyklu do priestoru cez zámok, ktorý nespĺňa zmluvne stanovené parametre zabezpečenia, poisťovňa nemusí vzniknutú škodu preplatiť v plnej výške.

    Mimobytové priestory ako garáž a pivnica, v ktorých skladujete bicykle, by mali mať optimálne plné steny (murované, drevené, železné). Uzamykací systém vstupných dverí do týchto priestorov musí spĺňať prvky zabezpečenia stanovené poistnými podmienkami v závislosti od výšky poistného limitu.

    V prípade poistenia mimo domu s územnou platnosťou Európa (napr. pri ubytovaní v hoteli) sa však predpísané zabezpečenie nevyžaduje. Klient totiž nemá dosah na spôsob zabezpečenia v týchto priestoroch. Tu postačuje policajná správa, z ktorej bude evidentné, že došlo k prekonaniu prekážky. To isté platí aj v prípadoch, ak bicykel ukradnú v meste a na miestach určených k odkladaniu, keď bol bicykel uzamknutý k stojanu.

    Poistenie na mieru

    Ročne sa na Slovensku ukradnú stovky bicyklov. Podľa databázy ukradnutých bicyklov je hlavnou sezónou cyklozlodejov obdobie od apríla až do októbra, pričom najviac bicyklov sa v priemere odcudzí podľa vyjadrení poisťovne Generali počas augusta. Ničím výnimočným nie je ani krádež na objednávku.

    No napríklad taká poisťovňa Generali priniesla na trh špecializované poistenie šité na mieru cyklistom, ktorí vlastnia bicykel. Poistenie preplatí krádež bicykla alebo elektrobicykla po splnení podmienok na jeho zabezpečenie kdekoľvek vo svete nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti.

    V rámci asistencie môže klient využiť aj opravu bicykla v prípade nehody, a to až do výšky 400 eur. Asistenčné služby mu preplatia opravu napríklad roztrhnutej reťaze, prasknutého ráfiku, zlomených špíc, poškodených bŕzd alebo pedálov a podobne.

    Nezabúdajte na zodpovednosť

    Cyklistom zároveň Generali odporúča uzavrieť si aj poistenie občianskej zodpovednosti. Toto poistenie preplatí škody na majetku a zdraví, ktoré nechcene spôsobia svojím konaním pri jazde na bicykli alebo elektrobicykli.

    Toto poistenie kryje napr. situácie, keď zrania iného účastníka premávky alebo spôsobia dopravnú nehodu. Škody, ktoré môže cyklista spôsobiť pri dopravnej nehode sa môžu bežne pohybovať v tisícoch až desať tisícoch eur.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie Generali PoisťovňaUniqa