Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) mierne znížila odhadovaný deficit verejnej správy na tento rok. Kým v aprílovej prognóze počítala s deficitom 4,5 % HDP, v aktuálnej májovej hovorí o deficite na úrovni 4,3 % HDP.
K zlepšeniu prispel podľa rady vyšší výnos daňových a nedaňových príjmov, najmä dane z príjmu právnických osôb a príjmu z predaja emisných kvót vplyvom spresnenia výsledkov za rok 2021 na základe aktuálnych údajov. Deficit verejnej správy tak môže dosiahnuť 4,53 mld. eur.
Vývoj je stále ovplyvnený veľkou neistotou
Pozitívna odchýlka prognózy od salda rozpočtu je vo výške 680 mil. eur, resp. 0,7 % HDP, čo podľa rozpočtovej rady znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu zostáva nízke. Vývoj verejných financií je však podľa rady naďalej ovplyvnený veľkou neistotou vzhľadom na rýchly nárast cien a prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine.
Ekonomika Slovenska v aktuálnom roku vzrastie o 2,3 percenta, vyhliadky zahmlieva vojna na Ukrajine
V porovnaní s odhadom vlády zverejneným v Programe stability na roky 2022 až 2025 je úroveň deficitu prognózovaná rozpočtovou radou nižšia o 866 mil. eur, resp. 0,8 % HDP. Pozitívna odchýlka vyplýva najmä z nižšieho odhadovaného čerpania výdavkov štátneho rozpočtu.
Najprv COVID-19, potom vojna
Výdavky na financovanie schválených opatrení na podporu rodín navyšujú deficit o sumu 277 mil. eur, resp. 0,3 % HDP. Z toho náklady na jednorazové opatrenia predstavujú 106 mil. eur, resp. 0,1 % HDP. Celkové výdavky na opatrenia vlády súvisiace s vojnovým konfliktom na Ukrajine dosahujú 331 mil. eur, resp. 0,3 % HDP, refundácia výdavkov zo zdrojov EÚ je na úrovni 209 mil. eur, resp. 0,2 % HDP.
Ekonomiku eurozóny najprv potrápila pandémia, teraz konflikt na Ukrajine. Prognózy vôbec nie sú povzbudivé
Na vývoj verejných financií na začiatku roku 2022 negatívne vplývala pandémia COVID-19. Náklady na pandemické opatrenia vlády dosiahnu 839 mil. eur, resp. 0,8 % HDP. V porovnaní s rezervou v rozpočte prispievajú k zvýšeniu deficitu o 72 mil. eur, resp. 0,1 % HDP.