Deficit verejných financií celej Únie sa zmenšil, slovenský sa prehĺbil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Deficit verejných financií eurozóny aj celej Európskej únie v treťom kvartáli 2023 bol podľa sezónne upravených údajov na úrovni 2,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

V porovnaní s druhým štvrťrokom deficit klesol, keďže v eurozóne aj celej EÚ vtedy bol na úrovni troch percent HDP. Deficit verejných financií Slovenska sa v treťom kvartáli 2023 prehĺbil na 7 percent HDP z úrovne 5,1 percenta HDP v druhom kvartáli 2023. Informoval o tom v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Verejný dlh eurozóny v treťom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne klesol na 89,9 percenta HDP z úrovne 90,3 percenta HDP a znížil sa aj medziročne, keďže v treťom štvrťroku 2022 bol 92,2 percenta HDP.

V rámci celej Európskej únie verejný dlh sa v treťom štvrťroku minulého roka medzikvartálne zmenšil na 82,6 percenta HDP z hodnoty 83 percent HDP a znížil sa aj medziročne, keďže v treťom štvrťroku 2022 bol 84,6 percenta HDP.

Slovenský verejný dlh počas júla až septembra minulého roka oproti predošlým trom mesiacom klesol na 58,6 percenta z 59,6 percenta HDP. Stúpol však medziročne z úrovne 57,5 percenta HDP, na ktorej bol počas júla až septembra 2022.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat