Deficit zahraničného obchodu Slovenska bol rekordný a zaznamenal úplný zvrat vo svojom vývoji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, štátny rozpočet
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Deficit zahraničného obchodu Slovenska vystúpil v roku 2022 na rekordných 4,3 miliárd eur. Slovensko vykázalo pasívne saldo zahraničného obchodu na celoročnej báze podľa Štatistického úradu SR naposledy v roku 2008, keď dosiahlo necelých 760 mil. eur.

Rekordný rast importu

Za novým rekordným schodkom sa skrývalo podľa úradu výrazné zvýšenie dovozu počas celého minulého roka, spôsobené najmä vysokými hodnotami dovezeného zemného plynu, elektriny a ropy. Rast importu bol podľa úradu tak vysoký, že úplne zatienil zvýšenie exportu, ktorého hodnota bola taktiež rekordná.

Zahraničný obchod Slovenska v roku 2022 tak podľa štatistického úradu zaznamenal úplný zvrat vo svojom vývoji. Celých 14 rokov vývoz tovaru prevyšoval dovoz, vlani však bilancia skončila vysokým mínusom. Podľa predbežných údajov celkový vývoz tovaru zo Slovenska za celý rok vzrástol o 16,1 % a celkový dovoz do SR sa zvýšil o 23,6 %.

Dvojciferné rasty vo všetkých triedach

Kým minuloročný rast vývozu sa v porovnaní s rokom 2021 zmiernil, dovoz naopak rástol rýchlejšie ako v roku 2021. Hodnoty exportu aj importu prekročili hranicu 100 mld. eur, čo predstavuje najvyšší objem od vedenia súčasnej metodiky zahraničného obchodu, teda od roku 2010.

Na celoročnej báze vykázalo až dvojciferné rasty všetkých 10 tried v štruktúre exportu. Najväčší vplyv na zvýšení vývozu tovaru zo Slovenska mala najviac obchodovaná trieda v zahraničnom obchode SR, a to stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz áut. Kým v rokoch 2020 a 2021 protipandemické opatrenia v krajine podľa úradu obmedzili načas výrobu vozidiel, vlani musel zase slovenský automobilový sektor zápasiť s problémami v dodávateľských reťazcoch.

Export elektriny a ropných výrobkov

Napriek tomu hodnota vyvezených strojov a prepravných zariadení medziročne vzrástla o takmer 11 %, čo bolo najvyšší rast za posledných desať rokov. Mierne sa však znížil ich podiel na celkovom exporte. Kým v roku 2021 predstavoval približne 61 %, vlani tvorili stroje a prepravné zariadenia necelých 58 % z celkového vývozu.

Hodnotu vyvezeného tovaru vlani pozitívne ovplyvnil aj o 88 % vyšší vývoz štvrtej najobchodovanejšej triedy v štruktúre vývozu, teda minerálnych palív, pod ktorú patrí napríklad export elektriny a ropných výrobkov.

Ceny energetických komodít

Aj na strane dovozu sa medziročný nárast prejavil vo všetkých desiatich tovarových triedach. Výrazný vplyv na rekordne vysoký import mali podľa úradu predovšetkým rastúce ceny vybraných energetických komodít. Viac ako dvojnásobná hodnota dovozu v triede minerálne palivá, medzi ktoré patrí dovoz zemného plynu, ropy a elektrickej energie, najvýraznejšie prispela k rastu celkového dovozu v roku 2022.

Významne sa podieľala na raste dovozu aj najobchodovanejšia trieda stroje a prepravné zariadenia. Dovoz strojov a prepravných zariadení, ktorý tvoril vlani takmer 44 % podiel na celkovom dovoze, medziročne vzrástol o vyše 12 %.

Saldo zahraničného obchodu bolo pasívne

V samotnom decembri celkový vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol 7,7 mld. eur pri medziročnom raste o 1,1 %. Bol to podľa úradu najnižší rast za celých 12 mesiacov minulého roka. Aj celkový dovoz tovaru zaznamenal najnižší nárast roka, ale jeho hodnota medziročne vzrástla až o 14,3 % na 9 mld. eur. Saldo zahraničného obchodu tak bolo pasívne v objeme 1,3 mld. eur, o 1 mld. eur väčší deficit ako v decembri 2021.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR