Pokiaľ sa záujemca o investovanie rozhodne zveľadiť svoje peniaze cez sprostredkovateľa, mal by sa podrobne informovať o podmienkach produktu a všetkých poplatkoch. Zvážiť všetky výhody a riziká investičného alebo sporiaceho produktu je potrebné ešte pred podpisom zmluvy, kedy je dôležité pýtať sa na detaily a porovnať si produkty konkurencie.
Konečný výnos ovplyvňujú skryté poplatky
Opatrný treba byť aj v prípade skrytých poplatkov a provízií, ktoré v konečnom dôsledku znižujú výnosy z investícií, dokonca môžu zisk prevýšiť a spôsobiť stratu.
Ako hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Wealth Effect Management Peter Štadler, správne nastavená investičná stratégia a časový horizont sú pre dosiahnutie výnosu pri investovaní síce kľúčové, no či je investičný produkt skutočne výhodný, ovplyvňujú aj poplatky, na ktorých môžu klienti utrácať aj tisícky eur.
Záujem o investovanie do realít na Slovensku rastie, hodnota aktív dosiahla historické maximum
„Dôležité je tiež venovať pozornosť tomu, či sú ceny uvedené s DPH, a teda sú konečné, alebo bez DPH a klient ešte musí počítať s navýšením finálnej sumy,“ pokračuje Štadler. Vo väčšine prípadov si sprostredkovateľ tento poplatok podľa Štadlera vypočíta z cieľovej sumy, ktorá vychádza z času, počas ktorého by mala byť investícia spravovaná.
„Napríklad, ak si klient určí investičný horizont 10 rokov, tak sprostredkovateľ vynásobí investíciu, ktorú si klient bude posielať, desiatimi, čo už môže byť naozaj vysoká čiastka. Z tejto cieľovej sumy si potom vo väčšine prípadov strhne od 1,5 do 4 percent. Treba si na to dať pozor, lebo v momente, keď si klient otvára účet a začína s investovaním s takto nastavenou cieľovou sumou, jeho vstupný poplatok môže byť pokojne až vo výške 2 500 eur,“ upozorňuje Štadler.
Kedy sú poplatky opodstatnené
Investičné spoločnosti si môžu účtovať aj správcovský poplatok, ktorý má fixnú hodnotu, výkonnostný poplatok, ktorý závisí od dosiahnutých výnosov a poplatok za úspešnosť, ktorý sa odvíja od rozdielu výkonnosti portfólia investičnej spoločnosti a výkonom daného indexu. Pri férovom nastavení si spoločnosť podľa Štadlera účtuje poplatky na základe toho, koľko klientovi zarobila.
„Férová investičná spoločnosť si nebude účtovať poplatky len za to, že existuje a má klienta, ale výška poplatkov bude úmerná jeho ziskovosti,“ pokračuje Štadler. Zároveň hovorí, že veľmi podstatná je výška vstupného poplatku a aj čo konkrétne pre investičnú spoločnosť znamená.
Problém na trhu
Problém na trhu vidí nielen v mnohých nezmyselných poplatkoch, ale aj pri finančných sprostredkovateľoch, ktorí si účtujú pri pasívnej správe majetku rovnako vysoké sumy ako pri aktívnom investovaní, hoci v tomto prípade len kopírujú trh. Odporúča, aby klienti chápali poplatkovú štruktúru komplexne a vnímali rozdiely pri aktívnej správe majetku v porovnaní s pasívnou, kde by mali byť poplatky nižšie.
Slovensko stráca príležitosti v oblasti kryptomien, investorov odrádza vysoké zdanenie aj nedostatočná ochrana pred podvodmi
„Pri pasívnej správe nemajú finanční sprostredkovatelia ďalšie náklady navyše, tie sú spojené s aktívnou správou, kde je na rozdiel od pasívnej vyšší poplatok opodstatnený,“ vysvetľuje Štadler a dodáva, že aktívna správa majetku môže klientom priniesť aj vyššie zisky.