Dovolenka s karavanom láka čoraz viac ľudí. Výhodou je, že so štandardným vodičským preukazom skupiny B môžete riadiť obytné automobily, dodávky a karavany do 3,5 tony, ktorých je v súčasnosti na trhu aj v požičovniach najviac.
Avšak aj v tomto prípade si treba dávať pozor na poškodenia, nehody, či vandalizmus. Keďže nie každý vodič je zvyknutý na vedenie vozidla takýchto rozmerov, dochádza často ku kolízii s predmetmi v okolí. Chýba totiž odhad šírky a dĺžky vozidla.
Nákladné opravy plášťa karavanov
Pri karavanoch a prívesoch eviduje poisťovňa Uniqa najčastejšie hlásené škrabance a poškodenie plášťa, ktoré sa spravidla stanú pri prejazde užšími miestami alebo pri cúvaní. Značné škody dokážu spôsobiť aj živly, najmä krupobitie a víchrice. Opravy plášťa karavanov a prívesov sú podľa vyjadrení poisťovne veľmi nákladné a často aj nerentabilné, takže v mnohých prípadoch ide o totálnu škodu.
Dovolenku na motorke či v karavane môže pokaziť niekoľkotisícová pokuta. Na jej odvrátenie stačí jeden krok
Karavany a prívesu sú najčastejšie vozidlá do 3,5 tony. Ako však upozorňuje Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel v Uniqa, ide o hmotnosť vrátane posádky a nákladu, nie bez nich. Je totiž potrebné poznať tzv. doložnosť alebo prevádzkovú hmotnosť vozidla – teda hmotnosť všetkého, čo do auta nastúpi alebo bude naložené. V zahraničí polícia často prívesy prevažuje i s posádkou a v prípade preťaženia vozidla môže nasledovať vysoká pokuta alebo aj zákaz ďalšej jazdy.
Cena poistenia je relatívne nízka
Čo sa týka poistenia na tento typ vozidla, podľa odborníka cena je relatívne nízka, pretože ide o ľahšie vozidlo bez motorizácie a podľa zákona je za nehodu zodpovedné vždy ťažné vozidlo jazdnej súpravy. Havarijné poistenie obytných vozidiel sa vypočíta podľa segmentačných kritérií. Pri požičiavaní obytného auta alebo karavanu by mal majiteľ preukázať a poskytnúť nájomcovi zelenú kartu k vozidlu.
Živelné pohromy opäť ohrozujú dovolenky Slovákov. Poisťovne odporúčajú komplexné krytie
„Čo sa týka havarijného poistenia, ak majiteľ uzatvára poistenie a plánuje vozidlo aj požičiavať, musí to poisťovni oznámiť, aby mohla podľa toho upraviť sadzbu. Sadzba sa riadi aj tým, či vozidlo počas pôžičky riadi jeden vodič alebo či sa striedajú a treba počítať aj so spoluúčasťou,“ uzatvára Nestarec.