Dve tretiny Slovákov neinvestujú z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, vyplýva z prieskumu spoločnosti FinGO.sk.
Z celkových 1 552 respondentov označilo 65,2 % ako hlavnú prekážku práve absenciu dostatočných financií. Investičný analytik Matúš Čarný z FinGO.sk však tvrdí, že táto obava je často neopodstatnená.
Strach z rizika
„Investovanie si nevyžaduje veľký kapitál. Existujú platformy a nástroje, vďaka ktorým sa dá začať aj s malým obnosom,“ uviedol Čarný. Okrem nedostatku peňazí brzdí Slovákov od investovania tiež strach z rizika, vyjadrilo sa tak 17,4 % respondentov, a nevedomosť, ako začať, to uviedlo 10,7 % opýtaných.
V domácnostiach prevláda ekonomická neistota, Slovákov trápi zvýšená DPH či rastúce životné náklady
Čarný zdôrazňuje, že riziko je prirodzenou súčasťou investovania, ale dá sa minimalizovať. Diverzifikácia portfólia a investovanie do rôznych sektorov pomáha podľa odborníka znižovať potenciálne straty.
Je potrebné venovať čas aj vzdelávaniu
„Je lepšie venovať trochu času vzdelávaniu v oblasti investícií, než čeliť stratám spôsobeným infláciou,“ povedal Čarný. Prieskum tiež uvádza, že 9,6 % respondentov má obavy z nedostupnosti financií, keď ich budú potrebovať a 9 % je neistých pri výbere investičných produktov.
Na tieto problémy Čarný odporúča flexibilné finančné produkty a spoluprácu s finančnými sprostredkovateľmi, ktorí vedia poradiť na základe individuálnych potrieb klienta.