Dvojité započítanie inflácie do valorizácie dôchodkov by mohlo zhoršiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií dvakrát viac ako zavedenie rodičovského dôchodku. Upozorňuje na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Reaguje tak na pozmeňujúci návrh nezaradeného poslanca NR SR Erika Tomáša (Hlas-SD) z konca marca tohto roka, ktorým sa má upraviť valorizácia penzií.
Dvojité započítanie inflácie
Schválenie tohto pozmeňujúceho návrhu by podľa rozpočtovej rady znamenalo dvojité započítanie inflácie do valorizácie dôchodkov a to by malo výrazný negatívny dopad na verejné financie.
Zvýšia sa dôchodky už od júla? V parlamente je návrh na mimoriadnu valorizáciu
Dlhodobý negatívny vplyv je podľa RRZ dôsledkom systematickej chyby obsiahnutej v návrhu, na ktorú rada upozorňovala už pri prvom pokuse o presadenie jeho obsahu do legislatívy. Dôsledkom tejto chyby je dvojnásobné zohľadňovanie inflácie vo valorizácii.
V časoch výraznej inflácie by sa okrem mimoriadnej valorizácie rast cien v tom istom období zohľadnil aj v následnej štandardnej januárovej valorizácii, uviedla rozpočtová rada. Dôchodky by pritom zostali vyššie aj po odznení inflačného šoku.
Deficit verejnej správy
„Navrhovaná legislatívna zmena by mohla zvýšiť deficit verejnej správy až o 1,6 miliardy eur do roku 2026, pričom výdavky by ostali zvýšené aj v nasledujúcich desaťročiach,“ varuje RRZ.
Poistka v zákone má zabezpečiť, aby sa rast dôchodkov pre úpravu systému valorizácie nespomalil
Úroveň hrubého dlhu by sa vplyvom návrhu do roku 2026 mohla zvýšiť až o 4,5 miliardy eur. Návrh bude mať negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií až vo výške 0,53 percenta hrubého domáceho produktu. „To je viac ako dvojnásobný dopad než má zavedenie rodičovského dôchodku,“ uviedla rozpočtová rada.