Európska centrálna banka sa blíži k zavŕšeniu sprísňovania nastavenia menovej politiky nevyhnutného pre znovunastolenie cenovej stability. Skonštatoval to guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. Európska centrálna banka vo štvrtok zdvihla úroky o štvrť percentuálneho bodu.
Inflácia by mala naďalej klesať a od budúceho roka ostane v našich peňaženkách oveľa viac, tvrdí Kažimír
Zvýšenie sadzieb bolo očakávané a v poradí už deviate. Podľa Kažimíra je dobrá správa, že inflácia pokračuje v poklese, a to z pohľadu domácností, podnikov a ekonomiky ako takej.
Úroky v septembri sú otázne
„Pokles na želanú úroveň dvoch percent však neuvidíme ani v tomto a ani v budúcom roku. V prípade Slovenska bude tento pokles s veľkou pravdepodobnosťou trvať oveľa dlhšie,“ povedal Kažimír. Nemá odpoveď na to, čo bude s úrokmi v septembri. Misia podľa jeho slov ešte stále nie je naplnená a bolo by potrebné pokračovať.
„Ak by sme aj pristúpili k pauze v septembri, bolo by predčasné považovať to automaticky za koniec cyklu. O tom rozhodnú prichádzajúce údaje o ekonomike,“ doplnil Kažimír.
„Achillova päta“ ekonomického rastu
V poslednom čase sa začínajú podľa neho objavovať ponosy, že kroky Európskej centrálnej banky dusia ekonomický rast a škodia.
„S tým absolútne nesúhlasím. Áno, zvyšovanie úrokových sadzieb je badateľné na poklese záujmu firiem a ľudí o úvery. Ekonomiku však nedusíme,“ uviedol Kažimír. Problém kriku je podľa neho inde a je dlhodobý. Tkvie v nedostatku reforiem, v chorľavých verejných financiách, v slabých verejných investíciách do budúceho rastu, do inovácií a modernizácie.
Vysoká inflácia je väčším strašiakom. Kažimír povedal, čo musí NBS urobiť, aby ľudia netrpeli oveľa viac a dlhšie
„To je naša Achillova päta a ak chce niekto ukazovať prstom na príčiny stagnácie, nech sa pozrie týmto smerom, a nie na Európsku centrálnu banku,“ uzavrel guvernér Národnej banky Slovenska.