Európska komisia bije na poplach, Slovensko má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií v Únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze financie rozpočet europska unia komisia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Najnovšie vydanie správy Európskej komisie Debt Sustainability Monitor 2024 potvrdzuje, že Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším rizikom dlhodobej udržateľnosti verejných financií v EÚ.

„Slovensko dosiahlo najhoršie postavenie spomedzi krajín v EÚ podľa ukazovateľa S1, ktorým sa vyjadruje veľkosť zlepšenia salda verejných financií potrebného na zníženie verejného dlhu na 60 % HDP do roku 2070. Na takto nastavenú zmenu by podľa ukazovateľa bolo potrebné zlepšiť bilanciu verejných financií o 6,5 % HDP,“ komentuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Z tejto hodnoty približne 3,2 percentuálneho bodu tvorí nepriaznivý súčasný stav verejných financií a 3,4 bodu predstavujú očakávané dodatočné výdavky súvisiace so starnutím populácie. Slovensko je zároveň jedinou krajinou, ktorá sa podľa S1 nachádza v pásme vysokého rizika. Ukazovateľ S1 je metodicky veľmi blízky slovenskému ukazovateľu dlhodobej udržateľnosti, ktorým sa vyjadruje stav dlhodobej udržateľnosti podľa ústavného zákona.

„Tieto výsledky potvrdzujú opakované naše odporúčania týkajúce sa potreby čím skôr zlepšiť štrukturálne hospodárenie verejnej správy a vyhnúť sa opatreniam, ktoré by ďalej zhoršovali budúce dopady starnutia populácie, s cieľom zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií,“ uviedla rozpočtová rada.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: Európska komisia (EK)RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť