AKTUALIZOVANÉ
Rast ekonomiky Slovenska by mal podľa Bruselu v tomto roku dosiahnuť 4 %, v budúcom roku by mal ešte zrýchliť na 4,2 %.
Pozitívne vyhliadky slovenského hospodárstva potvrdzujú aj aktuálne údaje Európskej komisie. Brusel totiž navýšil odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu na 4 %. Ako sa ďalej uvádza v najnovšej zimnej prognóze, ktorú komisia zverejnila v stredu, v budúcom roku by mal hospodársky rast Slovenska dosiahnuť 4,2 %, čo rovnako oproti predchádzajúcej jesennej prognóze znamená navýšenie odhadu o 0,2 percentuálneho bodu.
Ekonomike by mal viac pomôcť aj export
Zlepšenie predikcie rastu slovenskej ekonomiky komisia pripisuje v tomto roku predovšetkým ďalšiemu zlepšovaniu vývoja na trhu práce, ako aj rastu investícií v súkromnom sektore. V budúcom roku by sa k ťahúňom rastu hospodárstva na Slovensku mal pridať aj export podporovaný novými výrobnými kapacitami v automobilovom priemysle a silným zahraničným dopytom. Na druhej strane komisia upozorňuje na pomalý nábeh čerpania eurofondov z nového programového obdobia. Práve eurofondy sa pritom v predchádzajúcich rokoch ukázali ako hlavný faktor investičnej aktivity v súkromnom aj verejnom sektore.
Čítajte aj:
Dolár posilnil voči jenu napriek hrozbe ďalších ciel na čínske tovary
Európska komisia však zároveň aj výraznejšie zvyšuje svoj odhad rastu cien na Slovensku. Harmonizovaná inflácia by totiž podľa Bruselu mala v tomto roku dosiahnuť 2,2 %, čím svoje predchádzajúce odhady navyšuje až o 0,5 percentuálneho bodu. Výhľad rastu spotrebiteľských cien na rok 2019 ponecháva zatiaľ bez zmeny na úrovni 2 %.
Vývoj spotrebiteľských cien pritom podľa Bruselu takisto súvisí s pozitívnym vývojom na trhu práce. Pokračujúci pokles nezamestnanosti a rast príjmov domácností totiž budú vyvíjať čoraz väčší tlak aj na rast cien.
Najrýchlejší rast za desaťročie
Ekonomiky eurozóny i EÚ podľa predbežných odhadov posilnili v roku 2017 o 2,4 %, čo je najrýchlejší rast za posledné desaťročie. Podľa EK má pritom solídny rast pokračovať aj v rokoch 2018 a 2019.
Odhad za rok 2017 prekonáva údaje uvedené v novembrovej jesennej hospodárskej prognóze, podľa ktorých mala eurozóna rásť tempom 2,2 % a EÚ ako celok tempom 2,3 %. Zvýšili sa aj novembrové odhady rastu na roky 2018 a 2019, a to tak v prípade eurozóny, ako aj celej EÚ: z úrovne 2,1 % na 2,3 % na tento rok a z úrovne 1,9 % na 2,0 % na rok 2019.
V Európe sa podľa komisie zlepšuje situácia na trhu práce, pričom k pozitívnym vyhliadkam prispieva aj výraznejšie než očakávané oživenie aktivity v globálnej ekonomike a obchode.
Jadrová inflácia bude mierna
Na investície majú v prognózovanom období pozitívne pôsobiť aj silný dopyt, vysoká miera využívania kapacít a výhodné finančné podmienky.
Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií a nespracovaných potravín, bude podľa očakávaní mierna, keďže miera nevyužívania kapacít na trhu práce sa zlepšuje iba pomalým tempom a tlaky na zvyšovanie miezd sú naďalej kontrolované.
Celková inflácia bude naďalej odzrkadľovať významné vplyvy cien energií a mala by rásť len mierne. Inflácia v eurozóne dosiahla v roku 2017 úroveň 1,5 %. Očakáva sa, že aj v roku 2018 zotrvá na úrovni 1,5 % a v roku 2019 sa zvýši na 1,6 %, uviedla ďalej komisia.