Európska komisia zatiaľ nezverejnila minimálnu hodnotu priemernej ročnej konsolidácie, aký možný scenár čaká Slovensko?

Zverejnila však technické predpoklady, na základe ktorých sa dá podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť predpokladaná požadovaná trajektória určiť.
Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) doposiaľ nezverejnila konkrétnu minimálnu hodnotu priemernej ročnej konsolidácie, ktorú bude od jednotlivých krajín požadovať. Aktuálne o konkrétnych podmienkach rokuje s vládami jednotlivých krajín.

Zverejnila však technické predpoklady, na základe ktorých sa dá podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predpokladaná požadovaná trajektória určiť. Tie vychádzajú z analýz komisie o udržateľnosti dlhu, kde Slovensko patrí medzi krajiny s najhoršou perspektívou.

Scenár pre Slovensko

Podľa prepočtu rozpočtovej rady by tak malo platiť, že v prípade štvorročného plánu by ročná konsolidácia mala dosahovať 1,3 % HDP. V prípade dohody na sedemročnom pláne, čo je pre Slovensko pravdepodobnejší scenár, by išlo o 0,8 % HDP.

„Podľa porovnania s neoficiálnymi prepočtami iných krajín, ktoré zverejnil napríklad analytický inštitút Bruegel a tiež podľa nepotvrdených informácií zverejnených vo Financial Times, by tak Slovensko muselo podstúpiť najprísnejšiu konsolidáciu pre štvorročný plán a druhú najvyššiu pre sedemročný plán. Zároveň požiadavka na konsolidáciu je v oboch variantoch väčšia, ako bola vyžadovaná doposiaľ,“ konštatuje rozpočtová rada.

Ozdravný plán

Koncom apríla tohto roku začali platiť upravené európske fiškálne pravidlá, ktorých cieľom je zlepšiť stav verejných financií v krajinách EÚ. Na ich základe majú členské krajiny EÚ predložiť do 20. septembra rozpočtové plány.

V prípade pätnástich krajín s rozpočtovými deficitmi nad 3 % HDP, resp. s dlhom nad 60 % HDP, musia byť plány navrhnuté tak, aby viedli k ozdraveniu verejných financií.

Východiskom má byť ozdravný plán, ktorý sa má naplniť v období štyroch rokov. Krajina sa s Európskou komisiou môže dohodnúť aj na sedemročnom pláne, podmienkou je však prijatie výrazných štrukturálnych reforiem.

Firmy a inštitúcie: Európska komisia (EK)Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Odporúčané