Eximbanka reaguje na vzniknutú situáciu v súvislosti s prudkým nárastom cien energií energetickým úverom. Určený je pre podnikateľov a má slúžiť ako nástroj na preklenutie obdobia poznačeného zvýšenými energetickými nákladmi. Informovala o tom spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy.
Energetická náročnosť
Dopad rastúcich cien na firmy závisí od ich energetickej náročnosti a mnohé podniky podľa vyjadrení Eximbanky narážajú na problémy s udržaním platobnej bilancie. Niektoré firmy si dokážu vyššie ceny pretaviť do svojich výstupov, ale mnohé sa dostávajú do finančných ťažkostí.
Viac o téme: Energetická kríza
„Sme si vedomí, že rast cien energií sa negatívne dotýka značného počtu firiem. Ako inštitúcia podporujúca export reagujeme na túto situáciu inovovaním nášho produktového portfólia,“ uviedla generálna riaditeľka Eximbanky Zuzana Kalivodová.
Výrobné podniky
Energetický úver je k dispozícii najmä pre výrobné podniky s nižšou variabilitou premietnutia zvýšených nákladov do výstupných cien produktov a služieb.
Úver slúži primárne na financovanie energií, vrátane refundácie časti už uhradených dodávateľských faktúr. Firmy však musia preukázať exportné zameranie, pričom výška úveru bude stanovená podľa dĺžky preklenovacieho obdobia. Eximbanka stanovila ako referenčné obdobie priemernú cenu energií na rok 2021.
Exportno-importnú banku zriadili zákonom z roku 1997. Poslaním Eximbanky je podpora slovenského exportu prostredníctvom bankových a poisťovacích aktivít. Jej úlohou je zlepšiť hospodársku výmenu Slovenskej republiky so zahraničím a zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských výrobcov na zahraničných trhoch.