AKTUALIZOVANÉ
Americký akciový trh po zvýšení úrokov zažil svoj najhorší deň za dva mesiace.
Americký Federálny rezervný systém (Fed) zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu vzhľadom na posilňovanie ekonomiky USA a očakávanie vyššej inflácie. Vo vyhlásení zverejnenom po svojom stredajšom zasadaní Fed uviedol, že hlavnú úrokovú sadzbu posúva vyššie o štvrť percentuálneho bodu do pásma 0,5 až 0,75 percenta. Centrálna banka krajiny zároveň vyjadrila očakávanie, že v roku 2017 úroky zvýši trikrát.
Burzy zareagovali prepadom
Americký akciový trh v stredu po zvýšení úrokov zažil svoj najhorší deň za dva mesiace. Zdvihnutie úrokových sadzieb sa na trhu všeobecne očakávalo, ale investorov prekvapilo to, že Fed v budúcom roku predpokladá tri ďalšie zvýšenia úrokov. Predošlá prognóza americkej centrálnej banky totiž rátala s tým, že úroky sa v roku 2017 zvýšia iba dvakrát.
Šéfka Fed-u chcela stimuly skôr
V rámci odpovede na otázku na tlačovej konferencii po zasadaní Fed-u jeho šéfka Janet Yellenová uviedla, že podľa nej ekonomika USA nepotrebuje stimuly, aké navrhuje novozvolený prezident Donald Trump, ktorý chce znížiť dane a investovať do infraštruktúry. Yellenová uviedla, že takáto politika pravdepodobne nezvýši zamestnanosť, keďže miera nezamestnanosti je teraz na úrovni 4,6 percenta, čo je deväťročné minimum. Terajšia nezamestnanosť je mierne nižšie pod úrovňou, o ktorú sa Fed z dlhodobého hľadiska snaží. „Môj predchodca a ja sme vyzývali na prijatie fiškálnych stimulov, keď nezamestnanosť bola podstatne vyššie, ako je teraz,“ povedala šéfka Fed-u.
Ekonomický rast sa zrýchli
Centrálna banka USA teraz prognózuje, že miera nezamestnanosti v krajine do konca roku 2017 klesne na úroveň 4,5 percenta a na takejto úrovni zostane aj v roku 2018. Americké hospodárstvo podľa predpovede Fed-u v tomto roku vykáže rast o 1,9 percenta a v budúcom roku posilní o 2,1 percenta.
Rizikom zostáva silný dolár
Analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová v reakcii na rozhodnutie Fedu konštatuje, že tri zvýšenia v budúcom roku nie sú nerealistické. „Trh práce a výhľad inflácie podporujú uťahovanie menovej politiky a pravdepodobná politika Donalda Trumpa, vrátane sľúbeného zníženia daní a fiškálneho stimulu, bude tiež vytvárať inflačné tlaky. Aj keď rastúce ceny ropy a prípadné obchodné bariéry sú taktiež proinflačné, na druhej strane by mohli spomaliť ekonomický rast,“ dodáva Muchová. Rizikom zostáva podľa jej slov aj samotný americký dolár, ktorý je silný.
Po zasadnutí Fed-u dolár reagoval miernym posilnením z 1,06 na 1,05 oproti euru. Výnosy na 10-ročných amerických dlhopisoch sa zvýšili z 2,5 % na 2,6 %.