Ženy uvádzajú nižšiu finančnú pohodu ako muži a sú si menej isté svojou finančnou gramotnosťou. Vyplýva to z prieskumu platobného správania spotrebiteľov, ktorého sa zúčastnilo cez 24-tisíc Európanov, z toho tisíc Slovákov. Ako povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil, nielen Slováci, ale spotrebitelia v celej Európe sa boria s dôsledkami vysokej inflácie a rýchlo rastúcich úrokových sadzieb.
Kríza životných nákladov
Finančná pohoda je veľmi oslabená. Týka sa to ako schopnosti platiť účty včas, tak aj schopnosti sporiť do budúcna. Porovnanie odpovedí medzi ženami a mužmi opätovne potvrdilo finančnú nerovnosť. „Kríza životných nákladov tak zvyšuje tlak obzvlášť na ženy. Znepokojujúce však je, že v porovnaní s prieskumom v roku 2021 sa rodový rozdiel zväčšil,“ skonštatoval Musil.
Časť Slovákov má napätý rodinný rozpočet, jeho prekopaním môžete ušetriť
Ženy sú citlivejšie na zvyšovanie nákladov. Spomedzi Slovákov, ktorí uviedli, že počas posledného roka nezaplatili jeden alebo viacero účtov načas, 63 % žien a 38 % mužov uviedlo, že tak urobili, pretože nemali dostatok peňazí. V roku 2021 to bolo 47 % žien a 43 % mužov.
Cesta k finančnej rovnosti
V prieskume Slováci potvrdili, že v dôsledku prudkého nárastu životných nákladov chcú zmeniť spôsob, akým míňajú peniaze. Tlak na zmenu výdavkov viacej pociťujú ženy ako muži, teda je to 68 % žien a 60 % mužov. Pri pohľade na dlhší horizont je rodový rozdiel ešte výraznejší. Až 76 % žien a 62 % mužov sa obáva, že si nebudú môcť dovoliť pohodlný dôchodok.
Rodová aj platová nerovnosť na Slovensku sa prehlbujú
Finančná situácia a pohoda u Sloveniek je horšia, ako je celoeurópsky priemer u žien. Nepríjemné podľa Musila je, že medziročné zhoršenie finančnej pohody u žien na Slovensku je až o desať percentuálnych bodov silnejšie, ako je celoeurópsky priemer.
Slovenské ženy zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži
„Cesta k finančnej rovnosti je ešte dlhá. Riešenie vidíme v správnom a praktickom finančnom vzdelávaní, nezávisle od pohlavia. To je určite jeden z veľmi dôležitých aspektov, ktorý môže výrazne znížiť finančné rozdiely medzi mužmi a ženami,“ uzavrel Musil.