Finančná správa čelí závažným podozreniam z manipulácií pri stovkách kontrol zameraných na daň z pridanej hodnoty (DPH), ktoré sa uskutočnili v posledných rokoch. Podľa vyjadrení finančnej správy za éry bývalej vlády. Tieto praktiky mohli spôsobiť štátu stratu desiatok miliónov eur. Kľúčovými aktérmi týchto účelových konaní mali byť priamo subjekty finančnej správy.
Podozrivé schémy
Prezident finančnej správy Jozef Kiss podrobne popísal mechanizmus, podľa ktorého zákonné lehoty na ukončenie kontrol boli umelo predlžované. Daňový úrad čakal, kým podnikateľské subjekty stihli spoločnosti zlikvidovať, čo znamenalo, že nemali koho kontrolovať.
Finančná správa odstúpi podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní orgánom, riaditeľ označil situáciu za krízovú
„Od spustenia kontroly začína plynúť 365-dňová lehota, dokedy musí celý proces ukončiť. V rokoch 2022 a 2023 sme identifikovali množstvo podozrivých schém pri kontrolách zameraných na DPH v objeme 74 miliónov eur, o ktoré štát mohol prísť neodvedením DPH,“ uviedol Kiss. Tieto prípady sú podľa neho o to vážnejšie, že hlavným podozrivým sú správcovia dane.
Rizikové operácie
V roku 2022 zaznamenala finančná správa 885 rizikových operácií, ktoré sa dostali do podozrenia z manipulácie kontroly, pričom o rok neskôr ich počet klesol na 724. Počas tohto roka správa prijala niekoľko opatrení vrátane personálnych zmien, čo viedlo podľa finančnej správy k výraznému poklesu rizikových operácií a k vyššiemu hrubému výnosu DPH o takmer 279 mil. eur oproti predchádzajúcemu roku.
Finančná správa oznámila plánovanú odstávku colných informačných systémov, po jej ukončení sa zmení podávanie vývozných vyhlásení
„Rizikovými prípadmi z minulých rokov sa už zaoberá inšpekcia finančnej správy. Ak jej závery potvrdia naše zistenia, obrátime sa na orgány činné v trestnom konaní,“ dodal Jozef Kiss. Bližšie informácie momentálne nie je podľa jeho slov možné uviesť vzhľadom na prebiehajúce šetrenie.