So zmenou práce je často spojená neistota, na obdobie bez stabilného príjmu treba mať finančné rezervy. Pri zmene zamestnania dve tretiny pracujúcich na Slovensku obmedzia svoje výdavky, pätina dokonca výrazne. Platí to najmä u tých, ktorí dostali výpoveď, v ich prípade sa uskromní až 81 percent.
Vyplýva to z prieskumu JobsIndex firmy Alma Career, ktorý sa realizoval na reprezentatívnej vzorke 1 007 zamestnancov a zamestnankýň na Slovensku.
Problémy so zaplatením nečakaných výdavkov
Polovica zamestnancov, ktorí v posledných troch rokoch zmenili zamestnávateľa, lebo dostali výpoveď, odchádzala s odstupným, necelá pätina vo výške 3 až 4 mesačných platov. Iba 54 percent pracujúcich nemá v priebehu zmeny zamestnávateľa finančné problémy. Pre porovnanie, v Českej republike sú to dve tretiny.
Transakčná daň je tu, každý desiaty živnostník či malý podnikateľ zvažuje ukončenie činnosti
Tí, ktorým zmena práce spôsobuje ťažkosti, majú najčastejšie problém so zaplatením nečakaných výdavkov či dovolenky a 14 percent dokonca s bežnými výdavkami na jedlo a oblečenie. Podobné množstvo zamestnancov má problém zaplatiť nájomné a desatina hypotéku.
Podpora v nezamestnanosti
Pri zmene práce štvrtina ľudí využije podporu v nezamestnanosti od Úradu práce, menej ako desatine finančne pomôže rodina alebo kamaráti. Viac ako polovica ľudí nevyužije žiadnu formu podpory.
Platy sú na Slovensku stále tabu, zamestnanci z generácie Z sú však konverzácii o peniazoch otvorení
Hoci pri zmene práce si väčšina ľudí chce polepšiť, viac ako tretina tých, ktorí za posledný rok zmenili zamestnávateľa, prijala aj horšie podmienky, aby mala novú prácu čo najskôr. Najčastejšie z finančných dôvodov.
Finančné rezervy má len 29 percent zamestnancov
Finančné rezervy pre prípad straty práce na viac ako tri mesiace má totiž na Slovensku len 29 percent zamestnancov a zamestnankýň.
Slováci myslia menej na penziu ako Česi, viac si odkladajú na pohreb
Pätina dokonca nemá žiadne finančné rezervy, aj preto pracujúci najčastejšie idú priamo z jedného zamestnania do druhého, aby neostali bez príjmu. Väčšina zamestnankýň a zamestnancov si nemôže dovoliť hľadať prácu dlhšie ako tri mesiace.