Finančný cyklus na Slovensku sa po roku a pol výrazného ochladenia stabilizoval. Národná banka Slovenska (NBS) sa tak rozhodla ponechať úroveň proticyklického kapitálového vankúša nezmenenú na 1,50 %.
Ekonomický vývoj a trh nehnuteľností zaznamenali mierny rast a pri produkcii nových hypoték sa objavili náznaky oživenia. Úverovanie podnikov je síce medziročne nižšie, avšak posledné mesiace naznačujú v niektorých segmentoch zlepšenie.
Zmiernenie úverového dopytu
Úrokové sadzby pri úveroch prestali rásť, avšak ich zvýšená úroveň stále zmierňuje úverový dopyt. Podiel dlhu súkromného sektora k HDP klesá, hoci miera poklesu sa už zmierňuje. Aktuálny vývoj finančného cyklu tak nevytvára zvýšené riziká nadmerného rastu.
Slovensko ako člen eurozóny nemôže „skrachovať“, po gréckej kríze sa vytvorili dôležité mechanizmy
„Dobrou správou je, že pribrzďovanie finančného cyklu bolo postupné a malo plynulý priebeh, bez výrazných zmien alebo prepadov. Miera zlyhaných úverov ostáva nízka a banky nie sú nútené vo zvýšenej miere tvoriť opravné položky,“ uviedla NBS v správe.
Zotavovanie finančného cyklu
Čistá tvorba opravných položiek bola v siedmich mesiacoch tohto roka nižšia ako bol priemer za posledných desať rokov. Napriek pozitívnemu trendu, výsledky posledného stresového testovania potvrdili, že riziko spojené s finančným cyklom a s úverovaním sektora komerčných nehnuteľností ostávajú naakumulované v úverovom portfóliu bánk.
NBS nepredpokladá zmenu proticyklického kapitálového vankúša v nasledujúcom štvrťroku. Súčasný výhľad naznačuje, že finančný cyklus by sa mal v ďalšom období postupne zotavovať, hoci oživovanie by malo byť mierne.
Slovensko čaká v budúcom roku nižší ekonomický rast, RRZ pre konsolidačný balíček znížila svoj odhad
„Takýto vývoj nezakladá potrebu zvyšovania úrovne proticyklického kapitálového vankúša, avšak v minulosti naakumulované riziká v portfóliách bánk sa budú odbúravať len postupne. Preto je nateraz vhodné nerozpúšťať proticyklický kapitálový vankúš,“ dodala NBS.
Uvoľnenie vankúša
Tento postoj je v súlade s odporúčaním medzinárodných inštitúcií. Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk.
V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť sa spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.