- aktualizované 30. mája, 11:27
Finančná stabilita ostáva zachovaná a slovenský finančný sektor je stabilný. V rámci májovej správy o finančnej stabilite to v pondelok na tlačovej konferencii skonštatoval výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability v Národnej banke Slovenska Vladimír Dvořáček.
Pribudli nové riziká
Posledné dva roky bola táto správa podľa neho monotematická a venovala sa len pandémii. Teraz je už však pestrejšia. Pribudlo totiž podľa Dvořáčka veľa nových rizík externého charakteru.
Hypotéky a nehnuteľnosti dražejú a mladí ľudia sa nevedia dostať k vlastnému bývaniu, mama hotel opúšťame až po 30-tke
Ide najmä o vojnu na Ukrajine. Ale sú to aj dodávateľsko-odberateľské vzťahy, ceny energií, rast inflácie. Napriek tomu je podľa Dvořáčka finančný sektor stabilný, no sú tu riziká.
Splácanie úverov
Na jednej strane hrozí, že rastúce ceny a slabší ekonomický rast bude spôsobovať zhoršenie splácania úverov. „To je riziko, čo tu do budúcna vidíme,“ poznamenal Dvořáček. No pretrváva podľa neho aj rekordný rast cien bývania a zrýchľuje sa tempo úverov na bývanie.
Slovensko stráca hodnotu eurofondov pre ich pomalšie čerpanie, môžu za to opatrenia počas pandémie
Podniky budú podľa Dvořáčka viac zraniteľné voči novým šokom. Je otázne, ako sa vysporiadajú s rastom nákladov. NBS očakáva, že 17 % úverov podnikom bude v ohrození a do troch rokov by mohlo zlyhať až 6 % úverov. Pri domácnostiach je situácia podľa centrálnej banky lepšia.
No domácnosti s nižšími príjmami môžu byť v ohrození, pričom pri úveroch na bývanie sa očakáva nižší vplyv. Teda skôr sa to bude týkať spotrebiteľských úverov. Je potrebné podľa Dvořáčka si sledovať svoj rodinný rozpočet a v prípade potreby je nutné upravovať svoje výdavky tak, aby ostalo na splátky.
Zhoršená dostupnosť bývania
Hypotéky rastú dvojciferne a rekordne rastú aj ceny nehnuteľností. Dostupnosť bývania sa rýchlo zhoršuje. Podľa Národnej banky Slovenska je potrebné, aby u nás existovala aj alternatíva. Bude dôležité rozbehnúť systém nájomných bytov.
V rámci doterajších nastavených limitov sa NBS chystá urobiť čiastočné zmeny. Už v minulej správe varovali pred úvermi, ktoré presahujú do dôchodkového veku. Ide o tzv. strieborné hypotéky. Tu hrozí, že čas splatnosti úveru sa bude stále predlžovať. Ako doplnil riaditeľ odboru finančnej stability v NBS Marek Ličák, do rizika problémov so splácaním na dôchodku sa môže dostať až 9 % úverov na bývanie.
Úvery presahujúce do dôchodkového veku
Ukazovateľ celkového zadlženia k príjmu pre úvery presahujúce do dôchodku by sa mal upraviť. Je to ukazovateľ DTI – Debt To Income, a ten stanovuje, aké maximálne úverové zaťaženie môže mať jednotlivec, teda žiadateľ o úver. Určuje ho čistý ročný príjem a koeficient stanovujúci túto maximálnu úverovú angažovanosť žiadateľa o hypotéku.
NBS tento koeficient určila číslom 8. V praxi to znamená, že ročný príjem jednotlivca vynásobený osmičkou určí maximálnu výšku hypotéky, ktorú môže od banky dostať. „Pri starších klientoch sa to sprísni. Chceme zastaviť tento trend,“ poznamenal Ličák.
Éra lacných hypoték je na konci. Analytička radí, ako si zabezpečiť stabilizovaný rodinný rozpočet aj napriek rastu úrokových sadzieb
V súčasnosti je asi polovica úverov na bývanie, čo presahuje do dôchodkového veku. Cieľom novej úpravy je obmedziť nadmernú zadlženosť v prípade, ak do dosiahnutia veku 70 rokov zostáva menej ako 30 rokov.
Limit pre DTI sa pre týchto spotrebiteľov postupne znižuje o hodnotu 0,25 za každý rok veku presahujúci 40 rokov. Podľa NBS ide skôr o preventívny charakter, aby sa na problém upozornilo, a neočakávajú výrazný dopad na trh. Centrálna banka počíta, že týmto sa tempo úverovania zníži len o zhruba jedno percento.