Slovensko sa podľa generálneho tajomníka OECD Josého Ángela Gurríu musí posunúť od ekonomiky s nižšou pridanou hodnotou k sofistikovanejšej a inovatívnejšej produkcii.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) očakáva, že rast slovenskej ekonomiky v tomto roku dosiahne 4,3 %. Uvádza to v aktuálnom ekonomickom prehľade o Slovensku, ktorý vydala v utorok. Podľa OECD by tak hospodársky rast Slovenska mal ešte v tomto roku zrýchliť oproti vlaňajšku o 0,2 percentuálneho bodu. Zároveň by mal v tomto roku kulminovať a v roku 2020 organizácia predpokladá spomalenie rastu ekonomiky na 3,6 %.
Správa OECD tak podľa premiéra Petra Pellegriniho potvrdzuje, že Slovensko momentálne zažíva dobré ekonomické časy. „Rast slovenskej ekonomiky je vyvážený a mal by pokračovať v solídnom tempe aj v roku 2019, pričom Slovensko by malo patriť medzi najrýchlejšie rastúce krajiny OECD,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii po rokovaní s generálnym tajomníkom OECD Josém Ángelom Gurríom.
Finančný sektor je zdravý
Šéf OECD potvrdil slová premiéra, že slovenská ekonomika v súčasnosti pokračuje v „pozoruhodnej expanzii“ s vysokým rastom zamestnanosti, solídnou fiškálnou politikou a zdravým finančným sektorom. Zároveň však pripomína, že pred Slovenskom stoja v ďalšom období aj viaceré výzvy.
Slovenské hospodárstvo totiž v predchádzajúcom období benefitovalo najmä zo silnej integrácie v globálnych štruktúrach, tento efekt však bude postupne slabnúť. Takisto priame zahraničné investície boli v minulosti zamerané najmä na sektory, ktoré síce generovali silný rast produktivity práce, ale mali nižšiu pridanú hodnotu. Riziko pre zamestnanosť zase predstavuje automatizácia výroby a slovenskí pracovníci nie sú dostatočne pripravení na digitálnu transformáciu.
Zlepšiť by sa malo aj podnikateľské prostredie
„Životná úroveň sa približuje k najvyspelejším krajinám OECD a takmer všetky indikátory Indexu lepšieho života sa v posledných 10 rokoch zlepšili. Ak však chce Slovensko aj naďalej napredovať, je nevyhnutné, aby sa posunulo smerom k sofistikovanejšej a inovatívnejšej produkcii,“ uviedol Gurría. Slovensko by malo podľa správy viac lákať vzdelaných pracovníkov zo zahraničia a uľahčiť im podmienky vstupu na domáci trh práce. Za potrebné považuje tiež zlepšenie podnikateľského prostredia.
Významný priestor v aktuálnej štúdii o Slovensku OECD venuje aj situácii rómskej komunity na Slovensku. Organizácia konštatuje, že napriek celkovo nízkej úrovni chudoby na Slovensku, Rómovia v krajine čelia „extrémnej sociálnej exklúzii“, nízkej zamestnanosti aj chudobe. Ich integrácii môže podľa organizácie výrazne pomôcť najmä zvýšenie dostupnosti a kvality vzdelávania týchto komunít a taktiež rozšírenie úspešných programov financovaných z eurofondov.
Zastropovanie dôchodkového veku v ústave nie je podľa šéfa OECD dobrý nápad
Ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku nie je dobrý nápad. Myslí si to generálny tajomník OECD José Ángel Gurría. Ako uviedol po utorňajšom stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, takýto krok by slovenský dôchodkový systém zhoršil. Jeho súčasné nastavenie pritom považuje za správne.
„Do ústavy sa nedávajú žiadne čísla, lebo sa potom nedajú meniť. Potrebujete veľkú väčšinu na zmenu ústavy a potom sa dostávate do zložitej situácie,“ uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii Gurría s tým, že na dôchodkový systém je potrebné nazerať podobne ako na klimatické zmeny. Závisia totiž od neho viaceré nasledujúce generácie. „Máte najlepší možný dôchodkový systém, udržte ho tak,“ dodal.
Premiér Peter Pellegrini podľa vlastných slov vníma ekonomický pohľad na otázku odchodu do dôchodku, na druhej strane však hovorí aj o politickej stránke. Diskusia o zastropovaní odchodu veku do dôchodku podľa neho môže vyplývať aj z pocitu, že ľudia na Slovensku sa nedožívajú dôchodku v dostatočnej kondícii a zdraví, a preto by možno bolo odpoveďou aj to, keby sa rapídne podarilo zlepšovať zdravotný stav obyvateľov. „Vnímam, že je rozdiel medzi ekonomickým pohľadom a politickým stanoviskom. Uvidíme, ako bude prebiehať táto diskusia na úrovni parlamentu,“ dodal premiér.
Aktuálna správa OECD o Slovensku, ktorú organizácia zverejnila v utorok, pritom konštatuje, že podiel ľudí vo veku nad 65 rokov sa v budúcnosti výrazne zvýši, čo zvýši tiež tlak na verejné financie. Preto je podľa OECD nevyhnutné, aby sa plne zachovala dôchodková reforma z rokov 2012 a 2013, vrátane prepojenia odchodu veku do dôchodku na očakávanú dĺžku života.