Index nákupných manažérov vo februári stagnoval na hodnote 50,2 bodu. To podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) naznačuje prakticky nezmenenú ekonomickú aktivitu v eurozóne.
Nemecko príjemne prekvapilo
Nemecko však opäť pozitívne prekvapilo, keď jeho kompozitný indikátor dosiahol 51 bodov, čím sa dostal vyššie v pásme expanzie. Zlepšenie je pripisované priemyselnému sektoru, ktorý zaznamenal najvyššiu hodnotu za posledné dva roky vďaka zmierneniu poklesu domácich aj zahraničných objednávok.
O koľko príjmov príde štát tento rok? Ministerstvo financií zverejnilo najnovšiu prognózu
Naopak, rast služieb v eurozóne mierne spomalil, pričom vo Francúzsku sa sektor služieb prepadol hlbšie do recesie. Zamestnanosť v eurozóne klesá už siedmy mesiac v rade, pričom najväčší pokles zaznamenal priemysel. Ceny vstupov do výroby a výstupov opäť rástli, ťahané najmä službami.
Optimizmus vo voľbách
Februárový index nákupných manažérov prináša podľa IFP niekoľko dôvodov na optimizmus na Slovensku. Napriek stagnácií v eurozóne, Nemecko zaznamenalo ďalší mesiac nárastu ekonomickej aktivity. Je tak celkom pravdepodobné, že sa nemecká ekonomika v prvom kvartáli roka mierne zväčši. Ešte lepšou správou podľa inštitútu je, že k tomuto rastu dopomôže zmierňovanie problémov v priemysle.
Do Nemecka smeruje približne 20 % slovenských exportov najmä priemyselnej povahy. Vývoj v Nemecku by tak mal podľa IFP pozitívne dopadnúť na slovenský priemysel.
Slovensko je obzvlášť zraniteľné v prípade zavedenia ciel vo svetovom obchode, konštatuje Inštitút finančnej politiky
Za zlepšením situácie v Nemecku sú pravdepodobne aj rastúce očakávania a optimizmus ohľadne výsledku februárových volieb. Naopak, politická nestabilita naďalej ťahá výkon francúzskej ekonomiky nadol. Francúzsko sa tak podľa IFP stáva novou brzdou ekonomického rastu v eurozóne.