Index volatility VIX, známy aj ako „index strachu“, sa v polovici mája ustálil okolo úrovne 20 bodov, čo je nad dlhodobým priemerom posledného desaťročia, no ďaleko od krízových maxím.
Len pred niekoľkými týždňami sa na vrchole obchodného napätia vyšplhal na 52 bodov, najvyššie hodnoty od pandémie v roku 2020 či globálnej finančnej krízy v roku 2008.
Súčasný vývoj podľa analytika Portu Mareka Malinu signalizuje čiastočný pokoj, no trhové prostredie zostáva citlivé a nervóznejšie ako pred rokom, keď bol VIX pod 12 bodmi.
Situácia je menej dramatická
V porovnaní s predchádzajúcimi krízami je situácia podľa Malinu menej dramatická, no trhy reagujú výraznými výkyvmi aj na čiastkové správy. Nedávny aprílový skok indexu VIX na viac ako 50 bodov vyvolali obavy z obchodnej vojny a rastúcich výnosov amerických dlhopisov.

Druhý pilier je investíciou do budúcnosti, jeho oslabenie by mohlo ohroziť dôchodkový systém
Po upokojení situácie volatilita opäť klesla. „Trh to v piatok vnímal ako otvorenie nového frontu v obchodnej vojne. Európa zostáva pre USA kľúčovým trhom v mnohých oblastiach a rastúce napätie medzi Washingtonom a Bruselom by mohlo znamenať vyššiu infláciu v USA a ďalej znížiť pravdepodobnosť akéhokoľvek zníženia sadzieb zo strany Fedu v tomto roku,“ pokračoval analytik XTB Marek Nemky.
VIX môže opäť vystreliť nahor
Analytici upozorňujú, že ďalšie fiškálne problémy, eskalácia obchodných vojen či politické nezhody môžu VIX opäť vystreliť nahor. VIX má inverzný vzťah k akciovým indexom. Pri prepadoch akcií rastie, pri raste klesá. V posledných mesiacoch udržiavali VIX na nízkych úrovniach priaznivé podmienky, no každá riziková udalosť spôsobila len dočasný nárast.

Slováci sa obávajú budúcnosti, viac ako polovica obyvateľov žije od výplaty k výplate
Investori sledujú VIX ako barometer trhového sentimentu a často mu prisudzujú kontrariánsky význam. Veľmi vysoký VIX môže signalizovať blížiaci sa obrat k lepšiemu, zatiaľ čo nízky VIX značí podľa Nemkyho možnú samoľúbosť pred korekciou.
Čo ovplyvňuje slovenských investorov?
Slovenských investorov podľa Malinu ovplyvňuje vývoj VIX najmä prostredníctvom trhového sentimentu a vývoja globálnych indexov, najmä v podobe ETF kopírujúcich americké akcie. Pre väčšinu drobných investorov zostáva hlavným odporúčaním to, že volatilné časy prinášajú riziká aj príležitosti.
Pre dlhodobých investorov je dôležité držať sa plánu a nepanikáriť pri krátkodobých výkyvoch. Analytici odporúčajú využiť poklesy na lacnejší nákup, keďže zvýšená volatilita je často signálom budúceho rastu, nie dôvodom na paniku.