Inflácia bude ešte vyššia ako sa očakávalo, podľa NBS pôjde o dvojciferné číslo a reálne mzdy budú klesať (video)

NBS, Kažimír
Viceguvernér národnej banky Ľudovít Ódor a guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír na tlačovej konferencii. Reprofoto: www.facebook.com

Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že inflácia bude v porovnaní s jarnou predikciu vyššia, než pôvodne očakávali a pôjde aj v tomto a zrejme aj v budúcom roku o dvojciferné číslo.

Reálne mzdy budú klesať

Koncom marca sa centrálna banka ešte domnievala, že tohtoročná inflácia bude tesne pod hranicou ôsmich percent.

Ako na utorkovej tlačovej konferencii skonštatoval guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, každá jedna peňaženka domácností či firmy sa borí s rovnakými problémami, ktorými sú rastúce ceny.

Ďalším problémom je podľa Kažimíra neistota okolo vojenského konfliktu. „Reálne mzdy budú klesať takmer určite v tomto roku, zrejme aj v tom budúcom,“ povedal Kažimír. Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto a aj v budúcom roku v porovnaní s pôvodnými jarnými odhadmi pomalší.

Rizikom sú energie

Na výrazný pokles inflácie si budeme musieť podľa Kažimíra počkať zrejme až do roku 2024. Najväčším otáznikom a rizikom pre vývoj slovenskej ekonomiky je podľa neho to, či nastane výpadok dodávky plynu, resp. ďalších energií.

Ak by sa tak stalo, tak inflácia bude v budúcom roku ešte vyššia a ekonomický rast bude ešte slabší. „Mohli by sme hovoriť aj o recesii,“ poznamenal Kažimír.

„V poslednom čase sa veľmi ťažko robia prognózy, vzhľadom na to, že dosť rozhodujúce sú faktory, ktoré nie sú ani tak ekonomické, ale záležia od rôznych rozhodnutí jednotlivcov alebo vlády,“ pokračoval viceguvernér národnej banky Ľudovít Ódor.

Medzi dvoma mlynskými kameňmi

Či už v oblasti regulovaných cien, alebo dodávok plynu zo zahraničia. Stojíme podľa neho medzi dvoma mlynskými kameňmi, jednu stranu tvorí vysoká inflácia a na druhej strane je to krehká ekonomická aktivita.

Tohtoročný rast HDP by mal podľa prepočtov národnej banky dosiahnuť 1,4 %, čo je oproti jarnej predikcii revízia smerom nadol o 1,4 bodu. V budúcom roku by mal ekonomický rast dosiahnuť 1,9 % HDP, čo je revízia o 0,4 bodu.

Inflácia by mala podľa aktuálnych odhadov centrálnej banky dosiahnuť v tomto roku 10,4 %, v budúcom roku 11,1 %.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ÓdorPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska