Inflácia je na najvyššej úrovni tohto roka, hranicu troch percent by však podľa analytikov prekročiť nemala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflácia
Foto: ilustračné, /www.gettyimages.com/search/
Tento článok pre vás načítala AI.

Inflácia v júli podľa Štatistického úradu SR stúpla medziročne na 2,6 %. Aktuálne je na najvyššej úrovni od konca zimy.

Rast cien bol očakávaný, nakoľko v ekonomike sa začali viac prejavovať jadrové inflačné tlaky, ktoré prechádzajú z napnutého trhu práce a rastúcich miezd a zároveň odznel bázický efekt,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Najvýraznejší medziročný rast

Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli v júli o 0,3 %. Jadrová inflácia bola v júli medziročne na úrovni 2,1 %. „Hoci ide o najrazantnejší rast medziročný rast cien od začiatku roka, neočakávame, že medziročná miera inflácie do konca roka naberie zásadnejšiu dynamiku a rast cien v jednotlivých mesiacoch by sa v národnej metodike mal udržať pod úrovňou troch percent,“ komentoval Kočiš.

V minulom roku ťahali infláciu najmä ceny energií a potravín. „Aktuálne vidíme pokračujúci posun smerom k tovaru a službám,“ pokračoval Kočiš. Očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch sa medziročná inflácia zvýši v rozmedzí od 0,1 % do 0,3 %.

V ekonomike pretrvávajú jadrové inflačné tlaky, poháňané rastom miezd a napätým trhom práce. Domácnosti, ktoré ťažia z rastu reálnych miezd a vyššej miery úspor, míňajú viac. Tento zvýšený dopyt domácností po tovaroch a službách vytvára tlak aj na rast ich cien,“ myslí si Kočiš.

Na druhej strane, domácnosti začali viac šetriť a dopĺňať úspory. Keďže tieto peniaze nejdú do spotreby, tieto nové úspory majú, naopak, protiinflačný efekt. Inflácia sa od začiatku roka podľa Kočiša výrazne spomalila najmä vďaka silnej vládnej regulácii. Ceny energií pre domácnosti sa vďaka tejto regulácii nezvýšili a zostali na rovnakých úrovniach ako v roku 2023.

Konsolidácia verejných financií

Ďalší výrazný impulz pre rast inflácie príde podľa Kočiša v januári s pravidelnou úpravou cien energií. Plošné zastropovanie cien energií pre domácnosti už nebude možné, keďže Slovensko potrebuje konsolidovať verejné financie.

V nasledujúcich mesiacoch bude rast cien ťahaný predovšetkým cenami služieb. Očakávame, že priemerná ročná inflácia bude v roku 2024 na úrovni 2,8 %,“ uzavrel Kočiš.

Hranicu troch percent by už inflácia tento rok prekročiť nemala a do konca roka by mala oscilovať okolo hranice 2,5 %, resp. jemne nad touto hranicou,“ uviedol ďalej analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Nevyhnutná konsolidácia verejných financií prinesie podľa jeho slov už v úvode budúceho roka nový inflačný impulz. Korekcia cien energií, najmä plynu, ale aj nová daň z cukru, vyššie spotrebné dane, či niektoré ďalšie zvažované opatrenia, budú podľa Koršňáka tlačiť infláciu v úvode roka smerom k 4 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SRUniCredit Bank