Rastúca inflácia pôsobí na sektor poisťovní cez niekoľko špecifických kanálov. Zvyšuje podľa Národnej banky Slovenska (NBS) priemerné škody v neživotnom poistení, mení trendy v predpísanom poistnom životného poistenia a vplýva aj na solventnosť sektora.
V neposlednom rade dvíha prevádzkové náklady a mzdy v celej ekonomike, poisťovne nevynímajúc.
Vyššia cena neživotného poistenia?
V prvom kanáli, teda v neživotnom poistení, sú kľúčové priemerné náklady na poistné plnenia. Rast cien materiálov a služieb sa postupne podľa NBS prejaví aj v raste priemernej výšky škôd a v konečnom dôsledku aj v raste ceny poistenia pre klientov. Údaje zatiaľ podľa centrálnej banky nenaznačujú, že by sa už zásadnejšie zvyšovala priemerná výška poistných plnení.
Inflácia má okrem negatívnych vplyvov aj niektoré pozitívne. Budú tu víťazi aj porazení, hovorí Dvořáček
„V najbližšom období však bude táto oblasť v centre pozornosti poistného sektora. Dôležité bude, či sa poisťovniam podarí časovo zladiť nárast nákladov na poistné plnenia s rastom poistného a ako poistenci na zvýšenie cien zareagujú,“ uvádza NBS.
Riziko pri životnom poistení
V životnom poistení možno podľa nich predpokladať zvýšené riziko odkupov. To môže nastať tak pre zhoršenie finančnej situácie domácností, ako pre nízku garantovanú úrokovú sadzbu na zmluvách uzavretých v prostredí nízkych úrokových sadzieb. Tretím kanálom je kapitál poistného sektora. V nadväznosti na infláciu sa mení aj úrokové prostredie. Výrazne sa tým mení aj hodnota aktív, záväzkov a ako dôsledok aj solventnosť sektora.
Rušenie poistenia v dnešnej dobe nie je práve najlepší nápad, ľudia sa s platením poistného môžu vysporiadať aj inak
Očakávaný rast prevádzkových nákladov a miezd ovplyvňuje výšku rezerv podľa NBS aj v súčasnosti. Budúce náklady sa premietajú do výšky technických rezerv, a preto už aj očakávania ich rastu zvyšujú výšku záväzkov v súčasnosti.