Inflácia na Slovensku aj naďalej klesá. Analytici predpovedali jej vývoj v budúcom roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inflation in Europe, hyper inflation, devaluation concept.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Inflácia má svoj vrchol podľa analytikov už za sebou a vo zvoľňovaní dynamiky medziročného rastu bude pokračovať podľa nich i naďalej. V novembri dosiahla 6,2 %.

„Očakávame, že tempo poklesu inflácie sa pred koncom roka zmierni a v decembri uvidíme infláciu okolo 6 %,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Jasnejšia situácia ohľadom cien

Za celý rok 2023 by tak mohla inflácia dosiahnuť v priemere podľa Kočiša 10,7 %. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva tohtoročnú infláciu rovnako, resp. okolo 10,6 % až 10,7 % a decembrovú pod šiestimi percentami. Rovnako ako oni to vidí aj analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Po vyhlásení zo strany vlády o úplnom zastropovaní cien energií pre domácnosti v budúcom roku je situácia okolo budúcoročnej úrovne rasti cien podľa Kočiša trochu jasnejšia.

„Aj vďaka tomuto drahému plošnému opatreniu možno očakávať, že inflácia v budúcom roku klesne v priemere k úrovni okolo 4 %, cieľovú hodnotu na úrovni 2 % tak zatiaľ na Slovensku pravdepodobne ešte neuvidíme,“ myslí si Kočiš. Presnejší odhad bude možné urobiť po finálnom schválení nového rozpočtu.

Inflácia okolo štyroch percent

Zmierňovanie medziročnej inflácie bude podľa Koršňáka najmä v prvom štvrťroku 2024 stále podporovať silný bázicky efekt, inými slovami vysoká porovnávacia základňa z prechádzajúceho roka. Ruku k dielu podľa neho najskôr pridá i utlmený domáci spotrebný dopyt, či predĺžené dotácie na ceny energií pre domácnosti.

Naopak, zvoľňovanie inflácie by i naďalej mohli pribrzďovať podľa Koršňáka rastúce mzdy, ktoré budú brzdiť najmä spomaľovanie inflácie služieb, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky, či už v réžií štátu alebo samospráv.

„Budúci rok by sa potom mala inflácia hýbať okolo troch štyroch percent,“ poznamenal Koršňák.

Najnižšia úroveň od začiatku roka 2022

V novembri celkový rast cien tovarov a služieb opäť spomalil, a to na 6,2 %. Ide tak podľa Sadovskej o najnižšiu úroveň od začiatku roka 2022. Naposledy bola nižšia úroveň inflácie evidovaná v decembri 2021.

Potraviny a bývanie sú pritom oblasti, na ktoré Slováci zo svojich rodinných rozpočtov míňajú najviac. V rámci spotrebného koša tvoria tieto dve položky takmer polovicu. V prípade potravín a nealko nápojov ide o takmer 24 %, v prípade bývania o necelých 26 %.

Aj preto sú spotrebitelia na ich vyššie ceny podľa analytičky citlivejší. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpisujú významne pod vývoj celkovej inflácie v krajine.

Medziročné tempo zdražovania v novembri spomalilo v oblasti potravín a nealkoholických nápojov, a to na 7,8 %. V prípade bývania prišlo taktiež k spomaleniu cenového rastu, a to na 5,2 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva SadovskáĽubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa