Inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch, mať peniaze na bežnom účte sa nevypláca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Finančné trhy rastú už viac než 11 rokov, no mnohí Slováci si podľa Andreja Rajčányho z Across Private Investments naďalej vyberajú najmä konzervatívne bankové investície, ktoré im nedokážu pokryť infláciu.

Očakáva sa viac ako 5-percentná inflácia

Reálne zhodnotenie vkladov po zohľadnení inflácie bolo aj vlani záporné. Ako ďalej uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská, inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe, zahŕňajúc už aj rok 2022. Počas posledných piatich rokov inflácia na Slovensku podľa analytičky vždy prevýšila úroveň úrokovej miery ako na bežných účtoch, tak aj na termínovaných vkladoch.

Kým priemerné ročné sadzby na vkladoch s dohodnutou dobou splatnosti od jedného do dvoch rokov boli okolo jedného percenta, v prípade bežných účtov, teda vkladov splatných na požiadanie, išlo o ešte nižšiu úroveň v okolí nuly. „Priemerný rast cien tovarov a služieb sa v rokoch 2017 až 2021 pohyboval v rozmedzí 1,3 až 3,2 %. V roku 2022 tomu nebude inak, nakoľko nami očakávaná inflácia na úrovni 5 až 6 % spoľahlivo prevýši úrokové miery na bankových účtoch či vkladoch,“ povedala Sadovská.

Dominujú vklady na bankových účtoch

Vklady obyvateľstva sa v minulom roku zvýšili podľa Rajčányho o viac ako tri miliardy eur, pričom dominujú vklady na bežných účtoch. „Stále platí, že štyri z piatich eur z úspor Slovákov sú uložené na bežných a termínovaných účtoch,“ skonštatoval Rajčány. V priemere zhodnotili Slováci svoje vklady v bankách vlani o 0,13 % pred zdanením. Potvrdzuje sa tak trend dlhodobého poklesu výnosov vkladov. V roku 2020 to bolo o 0,18 %, v roku 2019 o 0,23 %, v roku 2018 o 0,27 %, v roku 2017 o 0,33 %. Reálne zhodnotenie vkladov po zohľadnení inflácie takmer 5 % dosiahlo podľa Rajčányho -4,67 %. V roku 2020 to bolo -1,7 %, v roku 2019 -3 %, v roku 2018 -1,8 % a -1 % v roku 2017.

V starostlivosti o svojej financie by Slováci mali podľa Rajčányho držať na bežnom účte len rezervu vo výške 3 až 6-mesačných výdavkov. Tento názor zdieľa aj analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, podľa ktorého dlhodobo najväčšou chybou Slovákov je „skladovanie“ úspor na bankových účtoch. „Slováci majú v bankách aktuálne odložených 42 mld. eur, ktoré nielen nič nezarábajú, ale kvôli vysokej inflácii každý deň strácajú na hodnote. Na bankovom účte sa odporúča ponechať len sumu vo výške 3-6 bežných mesačných výdavkov na chod rodiny a peniaze na vaše ciele v najbližších 3-5 rokoch. Všetky ostatné financie treba investovať,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej RajčányEva Sadovská
Firmy a inštitúcie Across Private InvestmentsWood & Company