K digitalizácii majú najbližšie mladí podnikatelia do 35 rokov

Najsilnejšou vekovou skupinou podnikateľov zakladajúcich virtuálne sídla sú mladí vo veku 26 – 30 rokov, ktorí predstavujú 18,2 percenta z celkového počtu podnikateľov.
K digitalizácii majú najbližšie mladí podnikatelia do 35 rokov
Ilustračné foto: GettyImages

Zavádzajú nové prístupy, opúšťajú tradičné podnikateľské modely a dávajú prednosť digitálnym riešeniam. „Mladí podnikatelia do 35 rokov dnes patria medzi najrýchlejšie rastúcich v oblasti podnikania,“ hovorí Lukáš Adamec z Mojesidlo.sk, najväčšieho poskytovateľa virtuálnych sídel na Slovensku.

Na čele firiem s virtuálnym sídlom dominujú muži

Najsilnejšou vekovou skupinou podnikateľov zakladajúcich virtuálne sídla sú mladí vo veku 26 – 30 rokov, ktorí predstavujú 18,2 percenta z celkového počtu podnikateľov. Nasledujú veková kategória 31 – 35 rokov (17,1 percenta) a 21 – 25 rokov (16,5 percenta). Z týchto údajov vyplýva, že podnikatelia do 35 rokov obsadili viac ako polovicu všetkých virtuálnych sídiel.
Z dát je tiež zrejmé, že na čele firiem s virtuálnym sídlom dominujú muži, ktorí tvoria až 73,8 percenta takýchto spoločností na Slovensku. Ženy riadia 26,2 percenta firiem. Aj u nich však platí, že dominujú hlavne vo vekovej skupine 26 až 30 rokov.

Virtuálne sídla poskytujú viacero výhod

Podľa Adamca sú títo mladí profesionáli technicky zdatní, flexibilní a orientovaní na moderné riešenia. Napríklad virtuálne sídla im poskytujú potrebnú voľnosť, šetriac tak čas a financie, ktoré môžu investovať do rozvoja svojich podnikateľských zámerov. „Okrem toho, flexibilita pracovať odkiaľkoľvek — z domu, coworkingu, či dokonca zo zahraničia — je pre mladú generáciu neoceniteľná,“ tvrdí odborník.

Najviac virtuálnych sídiel je v Bratislave, nasledujú Košice a Žilina

Adamec očakáva, že počet virtuálnych sídiel bude naďalej rásť. Kým v roku 2021 ich bolo na Slovensku 38 075, vlani dosiahol ich počet 47 434. Využívajú ich najmä živnostníci, start-upy, malé „eseročky“ a pobočky zahraničných spoločností, ktoré k svojmu fungovaniu nepotrebujú vlastné podnikateľské priestory. Z geografického hľadiska nie sú virtuálne adresy rozmiestnené rovnomerne naprieč územím Slovenska. Dominuje Bratislava, kde je evidovaných viac ako 36 000 virtuálnych sídel. Nasledujú Košice so 4 050 registrovanými sídlami, na treťom mieste je Žilina a štvrtá priečka patrí Nitre.

Odporúčané