Menej fyzického kontaktu počas pandémie sa neprejavilo len dodržiavaním rozostupov medzi ľuďmi, ale aj požiadavkou obchodníkov na bezkontaktné platby. Terminály na platobné karty tak už viac nie sú výsadou len veľkých obchodov.
Banky potvrdzujú, že záujem zákazníkov o tento typ platieb stále rastie. Slovenská sporiteľňa napríklad zaznamenala dvojnásobný nárast klientov, ktorí začali používať platby mobilom alebo hodinkami.
Nárast bezhotovostných platieb v minulom roku o 23 percent uviedla aj Poštová banka a zvýšil sa aj podiel platieb kartou cez internet či využívanie služieb internet bankingu, ktorý už nie je neznámy seniorom nad 65 rokov.
Viac možností pre zákazníka
Trendu pomáhali aj samotné banky, ktoré napríklad zvýšili limity pri bezkontaktných platbách alebo spoplatnili bankové operácie, ktoré neprebiehajú online, ale v kamennej predajni.
Tlaku v podobe požiadaviek na dostupnosť platieb cez mobilný terminál alebo e-shop museli podľa Dominika Míšu z Všeobecnej úverovej banky čeliť aj podnikatelia.
Odkladanie finančných rozhodnutí na neskôr sa neoplatí. Prokrastinácia stojí rodiny stovky eur
Tí začali takéto možnosti vo väčšej miere poskytovať najmä v oblasti rozvozu tovaru, jedla alebo na dočasných mobilných výdajných miestach.
Kartou sa začalo častejšie platiť aj u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, napríklad v zubných ambulanciách, ale aj v trafikách či novinových stánkoch a, samozrejme, lekárňach a drogériách.
Digitalizáciou bankových služieb šetríme papier, plasty, ale aj svoju peňaženku. Potrebu žiť ekologickejšie si uvedomuje 8 z 10 Slovákov
„Áno, zaevidovali sme zvýšený záujem podnikateľov o nové platobné terminály, či už navýšenie počtu terminálov alebo zavedenie terminálov tam, kde pred tým nebolo možné platiť kartou,“ potvrdila hovorkyňa Československej obchodnej banky Anna Jamborová.
Fyzické peniaze zostávajú
Používanie hotovosti však pandémia obmedzila iba čiastočne. V rámci celej Európskej únie o šesť percent, o štyri percentá na Slovensku. Pomer platieb kartou a v hotovosti je v súčasnosti podobný ako pred pandémiou.
„Hotovosť, aj napriek medializovaným informáciám o strate popularity, je stále najpoužívanejším platobným prostriedkom na Slovensku,“ upozorňuje Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.
Záujem o bezkontaktné platenie počas pandémie neustále rastie, Slovensko má najmenej podvodov
Niektorým obchodníkom elektronické platby úplne nevyhovujú. Podľa analytika Martina Vlachynského z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) za tým môžu byť najmä poplatky, ktoré môžu dosahovať aj niekoľko percent z hodnoty platby.
Na ich výšku má pritom okrem podmienok stanovených bankou vplyv aj veľkosť obchodníka, a preto sa do toho najmä tí menší nehrnú.
Hotovosť ako finančné bezpečie
Zákazníci si zase hotovosť podľa Vlachynského nechávajú najmä kvôli neformálnym transakciám, ako je napríklad kúpa prebytkov zo záhrady alebo použitých vecí cez inzerciu na sociálnych sieťach.
Analytik z INESS však upozorňuje aj na jej strategický význam pre dlhodobé finančné bezpečie jednotlivca. Hotovosť totiž môže znížiť dopad prípadných problémov finančného sektora.
Trvalý príkaz len na úhradu účtov? Chyba, pravidelnými mesačnými platbami sa dá aj efektívne šetriť
Ako príklad uvádza kolaps na Cypre, Grécku či v Bulharsku, kde mali ľudia počas niekoľkých mesiacov obmedzené možnosti nakladať s bankovými vkladmi.
Platba hotovosťou poskytuje aj väčšiu anonymitu, pričom tieto potreby sú u zákazníkov stále „živé“ . Prejavili sa napríklad aj počas pandémie, keď Európska centrálna banka potvrdila zrýchlenie nárastu hodnoty bankoviek v obehu.
S hotovosťou ešte niekoľko generácií
Odborníci preto neočakávajú v najbližších rokoch v tejto oblasti výrazné zmeny.
Podľa niektorých odhadov prídu najskôr o 40 až 50 rokov. Bude teda trvať jednu až dve generácie, kým bezhotovostné platby odsunú fyzické peniaze do úzadia.
Úspešnosť tohto procesu pritom podľa Buchlákovej nezávisí len od napredovania digitálnych technológií, ale aj od finančnej gramotnosti obyvateľstva, ktorá takisto nesmie zaostávať.
„Kľúčová je spolupráca štátu, finančných a vzdelávacích inštitúcií,“ dopĺňa analytička zo spoločnosti FinGO.sk.