Každý Slovák dlhuje vyše 14-tisíc eur. Kontrolóri bijú na poplach, strategický plán chýba už roky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, slovenská vlajka, ekonomika, Slovensko, peniaze
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu neidentifikoval významné nedostatky. Rezervy sú ale podľa úradu v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ. Podľa národných kontrolórov, inštitúcie, ktoré riadia štátny dlh musia zlepšiť informovanosť o svojej činnosti, a to nielen smerom k odbornej, ale aj laickej verejnosti.

Riadenie dlhu je v rukách MF SR, ARDAL-u a Štátnej pokladnice

Strategické riadenie dlhu má na Slovensku na starosti Ministerstvo financií (MF) SR, operatívne riadenie je presunuté na Agentúru pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) a Štátnu pokladnicu (ŠP). Profesionálne nastavený systém riadenia dlhu je hlavným kľúčom k zabezpečeniu dlhodobej platobnej schopnosti krajiny. Štátna agentúra pre riadenie dlhu spravovala ku koncu roka 2023 verejný dlh na úrovni takmer 66,5 miliardy eur. Hotovostné náklady na správu štátneho dlhu v roku 2023 boli na úrovni 1,1 miliardy eur a od roku 2021 sa takmer zdvojnásobili.

Napriek viacerým udalostiam, ktoré mali výrazný vplyv na verejné financie, ako bola pandémia spôsobená ochorením Covid-19, vojna na Ukrajine či energetická kríza, sa systém dlhu a likvidity riadil podľa stratégie z roku 2014. Platnosť tohto strategického dokumentu sa formálne predlžovala, a tak podľa NKÚ nereflektoval na dynamicky sa meniacu situáciu.

„Nie je správne, že v takej vážnej oblasti, ako je riadenie štátneho dlhu, ktorý sa týka každého občana našej krajiny, fungujú zodpovedné inštitúcie bez jasnej vízie, ako zladiť príjmy a výdavky, ako nastaviť investície, využívať nové nástroje na manažovanie dlhu, či ako rozhýbať hospodársky rast. Doplatí na to každý z nás, hlavne nižšie a stredné vrstvy obyvateľov. Budúcnosť pre mladú generáciu bez zmeny riadenia krajiny je výrazne negatívna,“ zdôraznil šéf národnej autority pre oblasť externej kontroly Ľubomír Andrassy.

Chýba aj pravidelný verejný odpočet činnosti

Kontrolóri upozorňujú aj na chýbajúci verejný odpočet činnosti a stratégie. Do roku 2014 bol odpočet súčasťou výročnej správy ARDAL-u, následne bol do roku 2017 súčasťou správy o činnosti ARDAL-u, no za nasledujúce obdobia komplexný každoročný odpočet nebol zverejňovaný.

Pripravovaná bola len sumarizácia v angličtine určená primárne pre investorov a niekoľko strán textu v Súhrnnej výročnej správe SR. Agentúra odpočet stratégie pripravovala, no nezverejňovala ho, keďže spracovaný dokument obsahoval aj interné citlivé obchodné informácie.

Najvyšší kontrolný úrad odporúča ministerstvu financií zabezpečiť vypracovanie novej modernej strednodobej stratégie riadenia štátneho dlhu. ARDAL by mal zároveň v súčinnosti s rezortom financií vypracovávať a zverejniť každoročný odpočet stratégie riadenia štátneho dlhu. Tieto materiály by mali byť predložené aj príslušnému parlamentnému výboru pre financie a rozpočet.

Štátny dlh Slovenska rastie a ohrozuje udržateľnosť

Dlh slovenskej verejnej správy v roku 2024 už prekročil 59 % HDP, čo je viac ako 77 miliárd eur. Znamená to, že na každého občana – seniora či batoľa – pripadá dlh vo výške viac ako 14-tisíc eur. Riadenie verejného dlhu bude v roku 2025 stáť o 380 miliónov eur viac ako v predchádzajúcom roku a zaťaží štátny rozpočet sumou približne 1,65 miliardy eur.

„Vývoj nákladov na riadenie dlhu nie je vôbec pozitívny, pretože o dva roky by sa ročné náklady na jeho správu mohli šplhať až na úroveň necelých dve a pol miliardy eur,“ upozorňuje šéf slovenských kontrolórov. Pripomína, že Európska komisia každý rok vydáva monitorovaciu správu o udržateľnosti dlhu v členských štátoch.

Podiel dlhu nad 60 % HDP (čo predstavuje Maastrichtské kritérium) je v prípade Slovenska považovaný za rizikový, keďže sa v súčasnosti premieta do najhoršieho ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti v EÚ.

„Slovensko vychádza z dlhodobého hľadiska najhoršie z celej európskej 27-mičky, a to aj pre výrazné starnutie populácie a s tým spojený negatívny demografický vývoj, štedrý a finančne dlhodobo neudržateľný dôchodkový systém či nízky hospodársky rast a regionálny rozvoj. Sme toho názoru, že je najvyšší čas predložiť reálnu cestovnú mapu, ktorá pomôže našej krajine vymaniť sa z nebezpečnej dlhovej špirály a aj vďaka konsolidačným opatreniam sa začne Slovensko správať ako dobrý hospodár, ktorý prerozdeľuje verejné zdroje efektívne a s dôrazom na ich rozvojový potenciál,“ zdôraznil Andrassy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Ľubomír Andrassy
Firmy a inštitúcie: ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityMF Ministerstvo financií SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradŠtátna pokladnica