Ak parlament schváli návrh rezortu práce a sociálnych vecí na zrušenie maximálnych vymeriavacích základov na platenie sociálneho poistenia, Klub 500 bude v tejto veci iniciovať podanie na Ústavný súd SR.
Ako Klub 500 uviedol v tlačovej správe, už počas pripomienkového konania žiadal, aby ministerstvo práce od tohto zámeru upustilo, to sa však nestalo.
Lelovský: Slovensko si nesmie dovoliť zaviesť extrémne odvody pre ľudí s vysokým príjmom
Podľa názoru Klubu 500 je takýto návrh v rozpore s Ústavou SR. „Nie je možné, aby zamestnanec a zamestnávateľ platili sociálne odvody z plnej výšky platu a, naopak, výška dávok aby zostala limitovaná a vypočítavala sa z dvaapolnásobku priemernej mzdy,“ tvrdí.
Ministerstvo polarizuje spoločnosť
Klub 500 je sklamaný, že napriek plánom na znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia deklarovaným v programovom vyhlásení vlády ministerstvo práce navrhuje jeho zvyšovanie.
„Toto zvýšenie bude mať priame negatívne následky na mzdy kvalifikovaných zamestnancov a povedie k obmedzeniu investícií s vyššou pridanou hodnotou,“ uvádza sa v tlačovej správe. Ministerstvo týmto návrhom podľa Klubu 500 ďalej polarizuje a rozdeľuje spoločnosť.
Exekútori sú pobúrení zo slov ministra Krajniaka. Urobili ste z nás zločincov, píšu v liste
Klub 500 poukazuje tiež na rozhodnutie českého ústavného súdu, ktorý vyslovil názor, že je neprimerané, až diskriminačné, požadovať zvýšené platenie odvodov a nevyužiť pritom princíp ekvivalencie – rovnocennosti.
Podľa jeho názoru nie je možné, aby viac zarábajúci ľudia prispievali do sociálneho systému štátu bez „stropov“ a nemali pritom garantovanú výšku dôchodku tiež bez „stropov.“
Majú pripravenú kompenzáciu
Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má od roku 2023 zrušiť. Podľa ministerstva práce sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku.
Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.