Ľudia investujú pod svoje možnosti, výnosnosť podielových fondov bola ovplyvnená viacerými negatívami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Financie, investovanie, investičné fondy
Foto: ilustračné, Getty images
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže z dlhodobého hľadiska straty z inflácie znížiť, alebo ju v niektorých prípadoch aj poraziť.

    Na konci vlaňajška dosiahol index slovenského investora úroveň 120,4 bodu. Ako vysvetľuje analytička Wood & Company Eva Sadovská, priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 20,4 %.

    Výnosnosť bola ovplyvnená viacerými krízami

    Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci roka 2023 hodnotu niečo cez 12-tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to podľa Sadovskej nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 40,9 %.

    Počas analyzovaného obdobia, teda za sedem rokov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou COVID-19 na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.

    Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Najväčšiu váhu na úrovni 39 % mali ku koncu vlaňajška zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondy a realitné fondy s podielmi 29 % a 23 %. Dlhopisové fondy mali váhu 6 %, fondy krátkodobých investícií 2 % a ostatné fondy 1 %.

    Zmiešané fondy sú najväčšou brzdou

    Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom od začiatku roka 2017 do konca vlaňajška na úrovni 60,6 %. Tomu zodpovedá podľa Sadovskej ročný anualizovaný výnos 7 %. Nasledovali realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 29,7 % a ročný výnos 3,8 %. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie 9,1 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 1,2 %. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 4,5 % a anualizovaný 0,6 %. Dlhopisové fondy vykázali stratu.

    No ako dopĺňa riaditeľ správy majetku z Wood & Company Maroš Ďurik, hodnota indexu slovenského investora je stále hlboko pod svojimi možnosťami.

    „Zmiešané fondy, v ktorých majú slovenskí investori investujúci do podielových fondoch až 40 % investícií, sú najväčšou brzdou lepšieho zhodnotenia investícií Slovákov. Pokiaľ sa investori „neprebudia“ a nepresunú svoje investície alebo správcovia nezvýšia výkonnosť zmiešaných fondov, bude hodnota indexu slovenského investora stále hlboko pod svojimi možnosťami,“ uzavrel Ďurik.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Eva SadovskáMaroš Ďurik
    Firmy a inštitúcie: SASS Slovenská asociácia správcovských spoločností