S blížiacimi sa jarnými prázdninami sa očakáva zvýšený záujem o lyžovačky na slovenských aj zahraničných svahoch. Podľa poistnej analytičky finančnej skupiny Simplea Tünde Ďuričekovej je dôležité chrániť si zdravie aj financie prostredníctvom poistenia. „Dôvody, prečo sa poistiť aj na jarné prázdniny, sú jasné. Nehody sa stávajú všade a každému,“ uviedla Ďuričeková.
Horská záchranná služba každoročne zaznamenáva najväčší príjem tiesňových volaní počas jarných prázdnin, pričom najviac ich prichádza z lyžiarskych stredísk. Zranenia na svahoch sú často vážne, s niekoľkomesačnou rekonvalescenciou. Poistenie zodpovednosti je nevyhnutné, aby pokrylo škody spôsobené iným lyžiarom. „Bez poistenia zodpovednosti by ste museli všetky škody zaplatiť z vlastného vrecka,“ dodáva Ďuričeková.
Náklady sú vysoké
Poisťovňa Wüstenrot odporúča pri lyžovačke na Slovensku poistenie zásahu Horskej záchrannej služby, ktoré pokryje náklady na zásahy v horských oblastiach. Ako hovorí Patrik Klimko z Wüstenrotu, zásahy horských záchranárov nestoja málo a osoby, ktoré potrebujú ich pomoc, sú povinné si náklady hradiť sami, pokiaľ nemajú vhodné poistenie. Povinnosť mať takýto druh poistenia sa však nevzťahuje na neplnoleté deti.
Ako skonštatovala produktová manažérka cestovného poistenia z poisťovne Generali Eva Štefančínová, na svahu sa môže zraniť každý. Náklady na liečbu sa môžu vyšplhať na tisíce eur.
„V poisťovni evidujeme napríklad prípad klienta, ktorý sa bol lyžovať v Rakúskych Alpách. Nešťastným pádom utrpel silný otras mozgu a stratu pamäte, čo si vyžiadalo okamžitý prevoz vrtuľníkom do najbližšej nemocnice. Výška poistného plnenia sa vyšplhala na viac ako 7 300 eur,“ spomína Štefančínová.
Alkohol na svah nepatrí
Alkohol výrazne zhoršuje koordináciu a rovnováhu, spomaľuje reakcie, znižuje pozornosť a zvyšuje riziko nehôd. Skreslené vnímanie vzdialenosti a rýchlosti často vedie ku kolíziám s inými lyžiarmi.
„Užitie alkoholu patrí k najčastejším výlukám z cestovného poistenia a klient si v prípade zranenia musí zásah hradiť sám. Ak príde k úrazu mimo vyznačených zjazdoviek na slovenských svahoch, náklady spojené so zásahom horských záchranárov musí taktiež znášať klient,“ dopĺňa Patrik Klimko.
No poisťovňa Generali toleruje hladinu alkoholu v krvi do 0,8 promile (0,38 mg/l). Tolerancia je však iba pod podmienkou, že sa neporušujú miestne predpisy.
Pozor na pravidlá v zahraničí
V niektorých krajinách sú zavedené kontroly a sankcie za lyžovanie pod vplyvom alkoholu. Podľa údajov z ministerstva zahraničných vecí napríklad v Taliansku na svahu platí nulová tolerancia alkoholu. V prípade pozitívneho testu hrozí lyžiarovi pokuta do výšky 1 000 eur, resp. trestné stíhanie. Rovnako je zakázané lyžovať pod vplyvom toxických látok.
A ak chcete ísť lyžovať práve do Talianska, musíte mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. „V Taliansku platí nariadenie, podľa ktorého musí mať každý športovec na svahu uzatvorené poistenie zodpovednosti pre prípad škody na majetku alebo zdraví spôsobené iným osobám. Zároveň je potrebné sa ním vedieť preukázať ešte pred vstupom na svah,“ vysvetľuje Štefančínová z Generali.
O tom, že poistenie zodpovednosti za škodu je naozaj potrebné, sa presvedčil aj klient Generali, ktorý mal na svahu v zahraničí nešťastnou náhodou stret s inou lyžiarkou. Jej hospitalizácia, viacero ambulantných vyšetrení a množstvo ďalších nákladov, ako aj súdne trovy, sa vyšplhali do výšky 70-tisíc eur.
Stávajú sa však podľa Ďuričekovej aj nehody, pri ktorých zjavný vinník, často bez poistenia zodpovednosti, odmietne zaplatiť požadovanú náhradu. Jedinou možnosťou je potom kontaktovať právnika, podať žalobu a vymáhať náhradu škody súdnou cestou. „Ide síce o zdĺhavý a nákladný proces, ale aj súdne trovy a náklady na advokáta môžu byť zahrnuté do požadovaného odškodnenia,“ uzavrela Ďuričeková.