Maďarsko sa rozhodlo odísť z Ruskom kontrolovanej Medzinárodnej investičnej banky po tom, ako Spojené štáty uvalili sankcie na túto finančnú inštitúciu so sídlom v Budapešti.
Maďarské ministerstvo pre hospodársky rozvoj vo vyhlásení uviedlo, že „hoci Medzinárodná investičná banka zohrala dôležitú rozvojovú úlohu v strednej a východnej Európe, sankcie USA spôsobili, že operácie banky stratili zmysel“.
„Vláda preto odvoláva zástupcov maďarskej vlády v Medzinárodnej investičnej banke a vystupuje z medzinárodnej finančnej inštitúcie,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Podiel Maďarska v banke a ochota vlády presťahovať v roku 2019 sídlo z Moskvy do Budapešti znepokojovali amerických predstaviteľov v administratíve prezidenta Joea Bidena aj jeho predchodcu Donalda Trumpa, ktorí tvrdili, že by mohla slúžiť ako kanál pre ruskú špionáž v rámci Európskej únie a NATO.
Členské štáty EÚ Bulharsko, Česko, Slovensko a Rumunsko odišli z banky, ktorá bola založená v Sovietskom zväze v roku 1970, krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine. Maďarsko v nej však vtedy zostalo ako jediný zostávajúci člen EÚ.