Ľudia žijúci na Slovensku, ktorí sú zároveň slovenskými občanmi a slovenskými daňovými rezidentami, majú nárok na daňový bonus pre deti aj keď pracujú v zahraničí, napr. v Rakúsku. Na sociálnej sieti to uviedol expert na dane a odvody Jozef Mihál.
Daňový bonus na deti
„V daňovom priznaní, ktoré si ako slovenský daňový rezident musíte podať na Slovensku, máte právo uplatniť si daňový bonus na deti a pri výpočte maximálnej sumy daňového bonusu sa započíta aj váš čiastkový základ dane, ktorý vám vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku,“ vysvetľuje Jozef Mihál.
Zamestnanci by nemali zabudnúť požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania
Ak daňové priznanie podáva manželka daňovníka a daňový bonus si uplatňuje ona, môže si podľa Mihála za účelom dosiahnutia čo najvyššieho daňového bonusu započítať manželov čiastkový základ dane, ktorý mu vychádza z príjmov zdanených v Rakúsku, či inde.
Konkrétny príklad
Uvedieme aj konkrétny príklad od J. Mihála. Pán Milan pracuje ako zamestnanec v Rakúsku, za rok 2023 jeho príjem znížený o odvody dosiahol sumu 35-tisíc eur. Daň z príjmu platil v Rakúsku, na Slovensku žiadne zdaniteľné príjmy nemal. Pán Milan s rodinou žijú na Slovensku, daňový bonus na tri deti vo veku do 18 rokov si počas roka 2023 uplatňovala vo svojom zamestnaní manželka pána Milana, pani Milada.
Tisícom rodičov prídu listy z finančnej správy pre chybu pri daňovom bonuse na dieťa, dostanú čas na nápravu
Pretože jej príjem nepostačil na vyplatenie plnej sumy (12 mesiacov x 3 deti x 140 eur = 5040 eur, pani Milada si podáva daňové priznanie, typ A. V daňovom priznaní si zapíše do riadkov 32 a 32a údaje svojho manžela a jeho čiastkový základ dane, sumu 35 tisíc eur. V súčte ich čiastkový základ dane dosiahne teda sumu 45 tisíc eur. Z tejto sumy predstavuje 34 percent sumu 15 300 eur, čo znamená, že Finančná správa pani Milade doplatí sumu daňového bonusu do plnej výšky 5 040 eur.