V minulom roku v rámci alternatívnych investícií najrýchlejšie rástli ceny umenia, a to o 21 %.
Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o 7 %. Podporou boli podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa rast cien umenia a dvojciferný zisk vín. Automobilové veterány, ako tradičný ťahúň rastu, však stagnovali. Vyplýva to z Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Knight Frank.
Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny umenia, ktoré sa posunuli nahor podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Research o 21 %. Pokles cien v roku 2016 využili mnohí kupci na nákupy za výhodné ceny, pričom trh hnal hore aj dopyt veľkých galérií ako napríklad Louvre, ktorý otvoril pobočku v Abu Zabí.
Pretrváva dopyt po burgundských vínach
Vína, ktoré boli v roku 2016 najvýkonnejšie luxusné aktívum, zaznamenali podľa Knight Frank Fine Wine Icons indexu aj vlani dvojciferné zhodnotenie. Vzrástli o 11 %. Pretrváva silný dopyt najmä po burgundských vínach od ázijských zberateľov. Ich ceny tlačí nahor aj séria slabších úrod, ktoré kulminovala v predminulom roku, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov.
Luxusné hodinky zaznamenali rast o 5 %. Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbons zhodnotili v minulom roku o 4 %, hoci ceny zlata rástli na trhu o vyše 10 %. Atraktivitu mincí znižoval podľa Pánisa rastúci dopyt po digitálnych menách ako bitcoin. Rekordy boli prepisované aj v kategórii diamantov, hoci agregátne ako trieda aktív stagnovali.
Veterány spomalili rast
Ceny automobilových veteránov spomalili svoj rast na 2 % po 9-percentnom raste v roku 2016. “Nenaplnili sa tak obavy z poklesu trhu po raketovom raste v predošlom období, keď na desaťročnej báze ide o najvýkonnejšiu triedu zberateľských aktív s rastom 334 %,” skonštatoval Pánis. Známky, ktoré podľa Stanley Gibbons indexov rástli o 1 % a šperky, ktoré rástli o 4 %, podľa Pánisa ukazujú, že sú schopné dobre udržať hodnotu v akomkoľvek hospodárskom prostredí bez ohľadu, či je rozmach alebo kríza.