ŠPECIÁL: Medzinárodná investičná banka chce navýšiť emisiu dlhopisov na Slovensku

Medzinárodná investičná banka
Členské krajiny MIB

Banka aktuálne rokuje s viacerými potenciálnymi investormi a získané zdroje chce prioritne použiť na financovanie slovenských subjektov.

Medzinárodná investičná banka (MIB) so sídlom v Moskve, ktorá má od apríla tohto roka v Bratislave aj Európsku regionálnu kanceláriu, chce v ďalších rokoch rozvíjať svoje aktivity na Slovensku aj v regióne. Banka aktuálne podľa riaditeľa jej regionálnej kancelárie Igora Baráta plánuje napríklad zväčšiť minuloročnú emisiu dlhopisov na Slovensku vo výške 30 mil. eur o ďalších 20 miliónov. „Sme pripravení zväčšiť vlaňajšiu slovenskú emisiu, predbežne o ďalších 20 miliónov eur. Rokujeme teraz s viacerými potenciálnymi investormi a hneď ako sa rokovania uzavrú, obligácie dáme na trh,“ spresnil plány banky pre portál voFinanciach.sk Igor Barát.
Emisie majú pomáhať rozvoju kapitálových trhov
Prostredníctvom emisií dlhopisov v jednotlivých krajinách sa MIB snaží rozvíjať aj miestne kapitálové trhy. Prostriedky získané z avizovaného zvýšenia vlaňajšej emisie na Slovensku by tak mohli byť využité na financovanie slovenských subjektov, a to aj s aktivitami mimo Slovenska, prioritne však v členských krajinách banky. „Rozvoj miestneho kapitálového trhu je vo viacerých našich krajinách verejnou prioritou a my sa mu snažíme týmto spôsobom napomáhať. Samozrejme tým taktiež získavame dodatočné zdroje na investície v daných krajinách,“ konštatuje Igor Barát.

Členskými štátmi MIB sú okrem Slovenska aj Česká republika, Maďarsko, Bulharská republika, Rumunsko, Vietnamská socialistická republika, Kubánska republika, Mongolsko a Ruská federácia. Za posledné tri roky banka podporila investície v členských krajinách viac ako 400 miliónmi eur, z toho asi polovicou v európskych členských krajinách. V minulom roku narástlo úverové portfólio banky o 150 %.

Banka prehodnocuje svoju stratégiu
MIB aktuálne prehodnocuje svoju stratégiu aj pre Slovensko na roky 2013 až 2017. „Na roky 2013 – 2015 však MIB plánovala na Slovensku investovať 30 miliónov eur, čo už koncom minulého roka prevýšila o 25 miliónov a v podobnom tempe plánujeme pokračovať,“ avizuje riaditeľ regionálnej kancelárie banky Igor Barát. Banka je podľa jeho slov pripravená posúdiť každý projekt, s ktorým sa na ňu slovenské spoločnosti obrátia. „Pre slovenské firmy môžeme ponúknuť dlhodobé financovanie, individuálny prístup a tiež dostup k takým zaujímavým trhom ako Vietnam, Mongolsko, Rusko alebo Kuba,“ spresňuje Barát.
Po „reštarte“ nárast financovania
V minulosti, vo vtedajšom Československu, banka financovala projekty v prepočte za stovky miliónov eur, vrátane napríklad úverov pre Duslo Šaľa, Tatru alebo Škodu. Za obdobie samostatného Slovenska banka prefinancovala takmer 90 miliónov eur, z čoho väčšina sa týka posledných troch rokov po tom, ako koncom roka 2012 banku členské krajiny de facto reštartovali po dvoch desaťročiach minimálnej aktivity. „Momentálne aktívne úvery v SR dosahujú 64,5 miliónov eur čo je zároveň najväčší podiel v portfóliu banky – spomedzi všetkých členských krajín z hľadiska úverov pre korporatívnych klientov,“ dodáva Igor Barát. Banka v súčasnosti na Slovensku podporuje hlavne rozšírenie výroby stredných až väčších podnikov či slovenskú energetiku, a to úverom pre Slovak Gas Holding. V minulosti banka financovala tiež väčšie energetické a infraštruktúrne projekty, k čomu sa postupne plánuje vrátiť.

Medzinárodná investičná banka bola založená ešte v roku 1970. V apríli tohto roka zriadila v Bratislave na základe dohody so Slovenskom svoju Európsku regionálnu kanceláriu, ktorej poslaním je podporovať aktivity banky v jej európskych členských krajinách a takisto v celej Európskej únii. Cieľom MIB ako medzinárodnej finančnej inštitúcie je podpora rozvoja ekonomiky vo svojich členských štátoch a ekonomickej spolupráce medzi nimi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom