Ministerstvo financií (MF) dalo do pripomienkového konania novelu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní. Ide o transpozíciu smernice EÚ a zavedenie automatickej výmeny informácií o kryptoaktívach.
Dynamický finančný trh
Je to reakcia na dynamicky sa vyvíjajúci finančný trh a snahu odstrániť regulačnú medzeru. Taktiež sa majú zabezpečiť rovnaké podmienky v prípade kryptoaktív v porovnaní s finančnými účtami z hľadiska možností finančnej správy kontrolovať plnenie daňových povinností.
Niektoré krajiny EÚ majú nulovú daň na zisky z kryptomien, Slovensko zostáva neatraktívne
V dôsledku vlastností kryptoaktív je podľa ministerstva náročné vysledovať zdaniteľné udalosti v cezhraničných situáciách. Nedostatočné oznamovanie príjmov z investícií do kryptoaktív vedie k výpadku daňových príjmov štátov.
Výmena informácií
Používatelia kryptoaktív sú vo výhodnejšom postavení v porovnaní s tými, ktorí do kryptoaktív neinvestujú. Rozšírenie rozsahu existujúcich automatických výmen informácií nadväzuje na skúsenosti z praxe a aktuálny vývoj v oblasti medzinárodného zdaňovania.
Slováci majú záujem o investovanie do kryptomien. Čo je ich najväčšou motiváciou?
Cieľom materiálu je zvýšenie daňovej transparentnosti a získanie významného zdroja informácií pre finančnú správu umožňujúceho kontrolu plnenia daňových povinností v oblasti dane z príjmov.
Taktiež je to zabezpečenie automatickej výmeny informácií o kryptoaktívach medzi príslušnými orgánmi členských a zmluvných štátov a širšia spolupráca medzi príslušnými orgánmi členských štátov EÚ a zmluvných štátov.
Daňové identifikačné čísla
Intenzívnejšie poskytovanie daňových identifikačných čísel v rámci jednotlivých druhov automatických výmen informácií uľahčí jednoznačnú identifikáciu daňovníkov.
Odborníci z odvetvia obhajujú opatrenia na zvýšenie transparentnosti na trhoch s kryptomenami
K vyhodnocovaniu a preverovaniu prijatých informácií môže finančná správa prikročiť koncom roka 2027, keď budú k dispozícii prijaté dáta. Pozitívne prínosy na rozpočet verejnej správy možno očakávať v horizonte od roku 2028, avšak v súčasnosti nie je možné podľa rezortu financií kvantifikovať konkrétnu výšku daňových príjmov.
Európska komisia chce zvýšiť mieru zabezpečenia finančných inštitúcií, ochrana voči hrozbám sa rozšíri aj na kryptoburzy
Európska komisia v rámci zhodnotenia dopadov smernice uviedla, že iniciatíva bude mať pozitívny vplyv na výber daní v členských štátoch EÚ, pričom dodatočné daňové príjmy plynúce z transakcií s kryptoaktívami odhadla celkovo na 1,7 miliardy eur, pričom neuviedla rozdelenie týchto očakávaných príjmov pre jednotlivé členské štáty.