Zdražovanie spôsobuje problémy nejednej domácnosti a ľuďom na konci mesiaca ostáva čoraz menej peňazí. Niektorí už potrebovali siahnuť na finančné rezervy.
Asociácia slovenských inkasných spoločností očakáva, že v najbližšom období pravdepodobne stúpnu nesplácané pohľadávky. Bude sa to týkať podľa nich tak ľudí, ako i firiem.
Manažment dlhov a komunikácia
Asociácia upozorňuje, že v takejto situácii je prvoradý manažment dlhov a komunikácia s veriteľmi.
Z analýz Národnej banky Slovenska podľa inkasných spoločností vyplynulo, že zatiaľ čo pred pandémiou miera úspor dosahovala približne 10 %, počas pandémie táto miera vzrástla približne na 13 %. Odvtedy však plynule klesá až k zhruba 6 %.
Zvyšovanie úrokových sadzieb nás poriadne potrápi. NBS zaúverovaným klientom radí, ako sa vyhnú finančným problémom
„Z pohľadu bežných ľudí je teraz nanajvýš vhodné v maximálnej miere konsolidovať svoje financie a sústrediť sa na vybudovanie minimálne trojmesačnej až šesťmesačnej rezervy, napríklad cez obmedzenie výdavkov. Dôležité je nezvyšovať zadlženie a ak sa dá, tak jednorazovo vysporiadať podlžnosti s najvyššími úrokovými sadzbami. Pokiaľ sa dlžník dostane do bodu, keď už nedokáže splácať dlhy, alfou a omegou je komunikácia s veriteľmi,“ hovorí prezident asociácie Martin Musil.
Vždy sa dá dohodnúť
Podľa asociácie je okrem finančnej osvety nevyhnutné aktívne začať meniť aj legislatívne prostredie.
Dôležité je upraviť ho tak, aby sa pri zachovaní všetkých štandardov ochrany najviac ohrozených skupín obyvateľstva zefektívnili procesy vymáhania pohľadávok.
Sme rozšafní a v míňaní peňazí nás nezastavilo ani zdražovanie, slovenskej ekonomike sa darí nad očakávania
Cieľom by malo byť v maximálnej možnej miere zamedziť podvodnému či účelovému vyhýbaniu sa úhrade svojich záväzkov.
„V asociácii citlivo vnímame zhoršujúcu sa finančnú situáciu občanov. Naše skúsenosti sú také, že pri splácaní dlhov sa vždy dá dohodnúť. Jedným z riešení je úprava výšky splátok. Podstatné je, aby sa dlžník vyhol exekúcii či osobnému bankrotu. Tieto nástroje oddlženia by mali byť len krajným riešením, pretože mu do budúcnosti sťažia prístup k úverom ako takým,“ doplnil Musil.