Vlaňajšok priniesol rekordnú infláciu, výrazný rast úrokov pri pôžičkách a ekonomické prostredie neprialo ani investorom. Andrea Kasanická Straková zo spoločnosti Partners tvrdí, že je lepšie byť dopredu pripravený. Je dobré obmedziť výdavky, tvoriť si rezervu a správne investovať.
Zodpovedný audit
„Mnohí stále míňajú aj na to, čo nepotrebujú. Ak chcete finančne zvládnuť rok 2023, začnite so zodpovedným auditom rodinného rozpočtu,“ radí Straková.
Daniari podľa Nadácie Zastavme korupciu zlepšili kontroly, problémom však zostáva rodinkárstvo a úplatkárstvo
Je potrebné podľa nej si zapisovať všetky výdavky a obmedziť tie, ktoré nie sú nevyhnutné. Zapisovanie výdavkov vedie ku konzervatívnejšiemu míňaniu.
Ochrana majetku
Podľa ideálnych finančných mier by na bežnú spotrebu nemalo ísť viac ako 40 % z prímu. Zároveň je dobré mať vytvorenú rezervu na neočakávané výdavky vo výške 10 %, ďalej 20 % investovať a na splátky úverov dávať maximálne 30 %.
Štátne banky nakladajú s pohľadávkami efektívne, hodnotí Najvyšší kontrolný úrad, no je priestor na zlepšenie
„Aj keď investovanie aktuálne zažíva obdobie poklesov, stále je najúčinnejším nástrojom na ochranu majetku,“ pokračuje Straková. A ak sa aj náhodou niekto nevenuje investovaniu profesionálne, ani to nie je podľa odborníčky problém.
Vyhýbanie sa úverom a debetom
Vhodným nástrojom pre začiatočníkov sú podľa nej ETF fondy, prípadne podielové fondy. Ich výhodou je široká diverzifikácia.
Straková neodporúča brať si ďalšie nové úvery a vyhnúť by sme sa mali aj používaniu kreditnej karty, či debetom. „Ak máte aktuálnu fixáciu hypotéky na dlhšie obdobie, odporúčam si dať vypočítať splátku napríklad pri úroku 4 % a rozdiel medzi aktuálnou splátkou a budúcou možnou smerovať do rezerv a aktív,“ dodala Straková.