Na kúpu ojazdeného vozidla je možné využiť úver alebo lízing

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
auto
Foto: ilustračné, Getty Images.

Ak niekomu chýba hotovosť na kúpu ojazdeného vozidla, môže využiť úver alebo lízing. V oboch prípadoch si však treba podľa analytičky Finančného kompasu Ivety Hudákovej dať pozor na podmienky. Banky aj lízingové spoločnosti obvykle obmedzujú vek auta, počet najazdených kilometrov alebo minimálnu sumu, za ktorú auto klient kúpi. Ako doplnila riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová, je vhodné si urobiť prieskum vo viacerých finančných spoločnostiach, zúžiť výber relevantných produktov, kde podmienky klient splní, a následne porovnať návrhy.

Vo všeobecnosti podľa Šablovej platí, že na jazdené vozidlá, ktoré sú pre lízingovú spoločnosť rizikovejšie, môže klient dostať horšie podmienky ako na financovanie nového auta. Tie však často nie sú rozhodujúce. Lízingovky pri jazdených vozidlách vyžadujú ešte viac dokladov ako pri nových autách a zároveň musí kupované auto spĺňať konkrétne podmienky. Ide najmä o vek, model, výbavu, množstvo najazdených kilometrov. „Niekedy je jednoduchšie pôžičku vybaviť v banke. Rôzni klienti však môžu dostať v závislosti od ich bonity odlišné podmienky, preto je ťažké povedať, kedy vyjde pôžička najlepšie,“ konštatuje Šablová.

Viac dokladov

Ak chce niekto kúpiť ojazdené auto na lízing, mal by podľa Šablovej počítať s tým, že bude potrebné doložiť viac podkladov k samotnému autu. Ak kupované vozidlo nespĺňa podmienky lízingovej spoločnosti, môže záujemca požiadať o úver v banke. Avšak banka na rozdiel od lízingovej spoločnosti podľa Šablovej prísnejšie posudzuje žiadateľa, teda klient musí splniť podmienky príjmu a dostatočnej rezervy na splácanie či maximálneho zadlženia. „Dnes už banky dokážu poskytovať spotrebiteľské úvery za prijateľné úrokové sadzby a pokiaľ klient rieši úver v banke, kde máte účet, na ktorý mu chodí výplata a aktívne ho používa, banka vie ponúknuť veľmi dobré podmienky,“ myslí si Šablová.

Hoci už v ponuke máloktorej banky je podľa Hudákovej účelový spotrebný úver na auto, všetko sa dá vybaviť aj s bezúčelovým spotrebným úverom. Teda klient nemusí preukazovať, na čo peniaze použije. To, aké podmienky klientovi banka schváli, sa viaže skôr na jeho bonitu a výšku úveru. „Pre získanie top sadzieb v banke je dôležité mať bezchybné záznamy v úverovom registri, dostatočný príjem a ideálne už nejakú úverovú históriu. Rovnako je pri prieskume vhodné začať svojou bankou, v ktorej klient aktívne využíva bežný účet,“ dodáva Šablová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva ŠablováIveta Hudáková
Firmy a inštitúcie Finančný kompasFinGO.sk