Vývoj na poistnom trhu v roku 2020 bude podľa poisťovní poznačený pokračujúcou koncentráciou poisťovní a ich výraznou reguláciou. „Negatívny vplyv na hospodárenie poisťovní bude tiež mať pretrvávajúce prostredie nízkych úrokových sadzieb,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Union poisťovne Matej Neumann.
Aj podľa Poštovej poisťovne možno očakávať pokračovanie trendu zlučovania poisťovní. „Zároveň dlhodobá nízka úroveň trhových úrokových sadzieb, či legislatívna zmena, na základe ktorej musia poisťovne pri životnom poistení so sporiacou zložkou garantovať vrátenie presne stanovenej časti zaplateného poistného aj pri ukončení zmluvy v prvých troch rokoch trvania, môžu viesť k zníženiu zisku poisťovní,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej poisťovne Lýdia Žáčková.
Nesprávny postoj k poisteniu
Miera poistenosti v pomere k HDP je na Slovensku podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika stále nízka. To si myslí aj produktová riaditeľka v spoločnosti FinGO.sk Katarína Kostková. „Miera poistenia je u nás oproti iným krajinám na veľmi nízkej úrovni a práve v tomto vidíme na rok 2020 ako aj na ďalšie roky príležitosť, aby sme dovzdelávali ľudí,“ povedala pre agentúru SITA Kostková. Slováci k poisteniu nemajú podľa nej správny a už vôbec nie ideálny postoj.
V segmente poistenia dlhodobo rastie podľa Búlika najmä rizikové poistenie, kým ostatné druhy životného poistenia podľa neho skôr stagnujú. Kostková vidí priestor na posun v oblasti životného poistenia. „Čoraz viac Slovákov bojuje napríklad s kritickými chorobami. A práve takéto situácie nás častokrát „preberú“ a ukážu, aké dôležité je životné poistenie, ako môže v ťažkej situácii rodine pomôcť a častokrát možno až zachrániť život vyšetrením či liečbou aj v zahraničí,“ povedala Kostková.
Dominuje PZP
Kým ešte pred pár rokmi podľa Búlika predpis životného poistenia po dlhom období prekonal neživotné poistenie, v poslednom čase sa situácia opäť zhoršuje. Neživotné poistenie je na Slovensku silnejšie ako životné, pričom oba segmenty v miere poistenosti výrazne zaostávajú za vyspelým svetom. Na poistnom trhu dlhodobo dominuje podľa Kostkovej povinné zmluvné poistenie, a to práve kvôli tomu, že je povinné. Veľké medzery sú podľa nej napríklad v oblasti poistenia majetku. „Slováci nemajú vôbec alebo len mizivo povinne k hypotéke poistenú nehnuteľnosť,“ informuje Kostková.
Kostková si však myslí, že poistný trh bude rásť aj preto, že je tu priestor pre poistenie a miera poistenia je na Slovensku naozaj veľmi nízka. Rast odhaduje aj poisťovňa Generali. „Predpokladáme, že vo všeobecnosti bude trh neživotného poistenia aj v roku 2020 naďalej mierne rásť, a to nielen vďaka poisteniu majetku, ale aj poisteniu motorových vozidiel,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Generali Katarína Kukurová. V segmente životného poistenia Generali očakáva rast len minimálny a aj to najmä vďaka pripoisteniam.